V bojích o Náhorní Karabach zemřelo nejméně 64 lidí | E15.cz

V bojích o Náhorní Karabach zemřelo nejméně 64 lidí

Ázerbajdžánští vojáci
Ázerbajdžánští vojáci
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejméně 64 obětí, převážně arménských a ázerbájdžánských vojáků, si vyžádaly čtyři dny bojů o spornou oblast Náhorní Karabach. Uvedla to agentura AFP, která se odvolává na údaje obou znepřátelených stran o vlastních ztrátách.

Boje, považované za nejhorší za více než 20 let, pokračovaly i v noci na dnešek. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany oznámilo, že během posledních dvou dnů bojů bylo zabito 16 ázerbájdžánských vojáků.

Arménské ministerstvo obrany pouze připustilo, že jeden voják byl v noci na dnešek zraněn v důsledku ázerbájdžánského ostřelování.

Ázerbájdžán hlásí i civilní oběti

Karabašské úřady ale podle agentury Interfax oznámily, že útok ázerbájdžánského bezpilotního letounu na autobus s arménskými dobrovolníky si vyžádal sedm obětí na životech. Do boje se podle Jerevanu už přihlásily tisíce dobrovolníků.

Ázerbájdžánská generální prokuratura uvedla, že ostřelování z Arménie si od eskalace konfliktu vyžádalo životy čtyř civilistů, dalších 17 jich bylo zraněno. Situace se vyostřila v noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 tisíc mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 zatím k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video