V Bulharských volbách vede pravice, hlasování provází podezření z podvodů | E15.cz

V Bulharských volbách vede pravice, hlasování provází podezření z podvodů

Protestující ukazuje karikaturu bulharského expreméra Bojko Borisova a vicepremiéra Cvetana Cvetanova. Borisovova strana je pravděpodbným vítězem parlamentních voleb
Protestující ukazuje karikaturu bulharského expreméra Bojko Borisova a vicepremiéra Cvetana Cvetanova. Borisovova strana je pravděpodbným vítězem parlamentních voleb
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předčasné parlamentní volby dnes v Bulharsku vyhrála podle prvních odhadů výsledků pravicová strana GERB expremiéra Bojka Borisova. V novém parlamentu ale nebude mít podle agentury Reuters nadpoloviční většinu.

Na základě několika průzkumů prováděných při odchodu voličů z hlasovacích místností by strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) měla obdržet 30 až 33 procent hlasů, zatímco Bulharská socialistická strana (BSP) 25 až 27 procent. V přepočtu na poslanecké mandáty by GERB měla obsadit zhruba 97 z 240 křesel v parlamentu, zatímco socialisté 85.

Čtyřprocentní limit pro vstup do jednokomorové sněmovny zřejmě překročilo ještě Hnutí za práva a svobody, jež reprezentuje tureckou menšinu, a nacionalistické hnutí Ataka.

Volby se konaly po demisi Borisovovy vlády, kdy počátkem roku zuřily masivní protesty kvůli vysokým účtům za elektřinu, které vystavily distribuční společnosti, včetně českých firem ČEZ a Energo-Pro.

Nespokojení Bulhaři bouřlivě projevovali svoje rozladění nejen nad chudobou, ale i nad politickými skandály, korupci a vysoké nezaměstnanosti. Ze 7,3 milionu obyvatel jich žije 1,5 milionu pod hranicí chudoby. Průměrná penze činí v přepočtu 3500 korun a průměrný plat 10 700 korun, což je méně než polovina unijního průměru.

Hlasování provázela podezření z volebních podvodů. Bulharská prokuratura v sobotu odhalila 350 tisíc nezákonně vytištěných volebních lístků. Ty se našly v tiskárně ve městě Kostibrod, kde se tiskly i ostatní lístky. Majitel tiskárny je členem vítězné strany GERB, ta ale jakékoli spojení se zabavenými lístky popřela.

Bulharská média v uplynulých dnech informovala také o případech skupování volebních hlasů, které se objevily hlavně na venkově. Podle některých informací skoupily největší strany deset až dvacet procent hlasů, použily na to i peníze z evropských dotací. Policie už v dubnu zadržela skupinu osob, které voličům nabízely peníze za jejich hlas.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.