V Doněcku stále umírají civilisté, příměří navzdory | E15.cz

V Doněcku stále umírají civilisté, příměří navzdory

V Doněcku stále umírají civilisté, příměří navzdory
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Měsíc po uzavření příměří mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východní Ukrajině čelil dnes Doněck jako hlavní povstalecká bašta opět dělostřeleckému ostřelování, které si podle místních úřadů vyžádalo dva mrtvé a osm zraněných z řad místních obyvatel. "Po celý den neutichly výstřely a výbuchy," uvedla doněcká radnice na svém webu.

Ruská média obviňují z ostřelování dříve milionového města ukrajinskou armádu, ukrajinské sdělovací prostředky zase přičítají vinu separatistům, podporovaným Rusy, jakkoli Moskva jakékoliv angažování v konfliktu stále popírá.

„Žádné příměří není, poslouchejte,“ doporučila zpravodaji AFP v centru Doněcka Jekatěrina Manannikovová a mávla rukou k letišti, odkud byly slyšet exploze salv z raketometů. O letiště armáda a povstalci stále svádějí úporné boje.

Ukrajinská bezpečnostní rada podle agentury Unian obvinila „teroristy a ruské žoldnéře“ z porušování příměří a palby na vojenské pozice i na dalších místech Doněcké a Luhanské oblasti a porušování „nárazníkové zóny“, ze které měly obě strany stáhnout těžké zbraně. Kupříkladu v blízkosti přístavního města Mariupolu, které zůstalo v ukrajinských rukou, prý neustále střílejí povstalecké tanky, nejspíše jako demonstrace síly.

Konflikt na východě Ukrajiny si podle OSN vyžádal více než 3600 mrtvých a téměř 8500 raněných. Skoro 380 tisíc lidí uprchlo z oblasti bojů do jiných končin Ukrajiny, dalších 426 tisíc do okolních zemí. A před měsícem dohodnuté příměří se neustále porušuje.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!