V pátrání po osudu letu MH370 přibyly stopy, zatím bez výsledku | E15.cz

V pátrání po osudu letu MH370 přibyly stopy, zatím bez výsledku

Po zmizelém letadle pátrají také Australané
Po zmizelém letadle pátrají také Australané
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snímky z čínského satelitu, které by mohly ukazovat trosky zmizelého malajsijského boeingu, zvyšují naději na průlom v pátrání, řekl dnes australský premiér Tony Abbott. Malajsie krátce poté sdělila, že na výskyt možných trosek ve stejné oblasti Indického oceánu ukazují i nové francouzské satelitní záběry. I dnešní pátrání po zmizelém letounu, které trvá už třetí týden, ale skončilo bez výsledku.

Dnešní pátrání ztěžovala mlha, především v západních oblastech zkoumaného prostoru, uvedla australská námořní bezpečnostní správa AMSAM. Mezinárodní týmy pátraly ve dvou zónách, které se nacházejí asi 2500 kilometrů jihozápadně od pobřežního města Perth na jihovýchodě Austrálie. Do hledání se zapojilo osm civilních a vojenských letounů spolu s několika civilními a vojenskými plavidly. Probádalo se několik stovek čtverečních kilometrů. Pátrání bude pokračovat v pondělí.

Podle AMSA také nahlásil jeden civilní letoun, že při sobotním přeletu oblasti hlavního pátrání zahlédl na hladině dřevěnou paletu, která se používá pro nákladní a zavazadlové prostory letadel. Kolem palety byly prý i další předměty, především různobarevné popruhy. Podle Australanů jde o první zajímavý vizuální poznatek, uvedla dnes agentura AFP. Pátrací týmy ale v označené oblasti od soboty nic podobného v moři nenašly.

Záhadný let MH370
Letadlo linky MH370 s 239 lidmi na palubě se ztratilo z radarů 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé mají podezření, že letadlo bylo úmyslně odkloněno tisíce kilometrů od své plánované trasy. Soustřeďují se především na teorie únosu či sabotáže, ale nevyloučili ani technické problémy. Prověřovali i oba piloty letadla, nic zvláštního ale neobjevili.

Malajsijský ministr dopravy na sobotní tiskové konferenci oznámil, že čínský satelit objevil v jižní části Indického oceánu další objekty, které by mohly být troskami ztraceného stroje. Nacházejí se jen zhruba 120 kilometrů od objektů, které dříve na jiném satelitním snímku našly australské úřady.

„Čínské záběry ukazují tam dole na nejméně jeden velký objekt, stejně jako předchozí satelitní snímky. Patrně nyní máme několik velmi věrohodných stop a zvyšuje se naděje, ale nic víc než naděje, že jsme na cestě ke zjištění, co se stalo,“ řekl Abbott.

Malasijská vláda dnes podle agentury AP sdělila, že obdržela od francouzských úřadů nové satelitní snímky, které ukazují na výskyt možných trosek zmizelého letounu v oblasti současného hlavního pátrání.

Ztracené letadlo: účast i cynismus

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video