V Řecku mají jasno: Když nedostaneme další peníze, půjdeme z eurozóny | E15.cz

V Řecku mají jasno: Když nedostaneme další peníze, půjdeme z eurozóny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko bude muset opustit eurozónu, pokud nezíská druhou mezinárodní finanční pomoc v objemu 130 miliard eur (3,3 bilionu korun). Uvedl to dnes mluvčí řecké vlády. Druhá finanční pomoc byla dohodnuta v říjnu, její konečná podoba však ještě nebyla schválena, napsaly agentury AP a Reuters.

„Tato úvěrová dohoda musí být podepsána, jinak se ocitneme mimo trhy a mimo euro a situace se výrazně zhorší,“ řekl mluvčí. Dodal, že jednání se zástupci mezinárodních věřitelů během příštích tří nebo čtyř měsíců „rozhodnou vše“, včetně toho, zda se Řecko vyhne katastrofálnímu bankrotu.

Řecko se předloni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. S Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) se Atény dohodly na podmínkách čerpání tříletého úvěru v objemu 110 miliard eur.

Ukázalo se však, že tento úvěr Řecku nebude stačit, a země si proto loni v říjnu dohodla druhý záchranný program v objemu 130 miliard eur. Detaily této dohody, jejíž součástí je i odpuštění části dluhů u soukromých investorů, se ještě projednávají.

Ústav pro mezinárodní finance (IIF), který reprezentuje majitele dluhopisů řecké vlády ze soukromého sektoru, dnes uvedl, že je „nezbytné“ sjednat dohodu o dobrovolném snížení hodnoty těchto dluhopisů již v příštích dnech. Dodal, že jeho představitelé při jednáních o tomto opatření, které má být součástí druhé finanční pomoci, dosáhli v posledních dnech pokroku.

Banky a další soukromí věřitelé chtěli již před vánočními svátky dosáhnout dohody o snížení hodnoty řeckých dluhopisů na polovinu. Jednání se však dostala do problémů kvůli neshodám ohledně podrobností plánované výměny současných dluhopisů za nové cenné papíry, jejímž prostřednictvím se má snížení dluhu uskutečnit.

Dokončení dohody o druhé finanční pomoci je považováno za hlavní úkol nové řecké vlády, v jejímž čele stojí bývalý viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos. Ten ve svém novoročním projevu uvedl, že Řecko musí pokračovat v reformách, aby se udrželo v eurozóně.

Řecko již zavedlo řadu úsporných opatření, aby dostalo pod kontrolu schodek svého rozpočtu. Mluvčí vlády dnes uvedl, že možná budou zapotřebí další opatření, například zavedení nových daní. Vládní úspory a nové daně vyvolaly v minulosti v Řecku masové protesty odborů a obyvatel země.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video