V Řecku před volbami sílí radikální levice, může získat většinu | E15.cz

V Řecku před volbami sílí radikální levice, může získat většinu

Lídr řecké strany SYRIZA Alexis Tsipras
Lídr řecké strany SYRIZA Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká levicová opozice, která kritizuje dosavadní politiku tvrdých úspor, posiluje necelé tři týdny před předčasnými parlamentními volbami svoje pozice. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění nejenže zvyšuje náskok nad druhými vládními konzervativci, ale dokonce už téměř dosahuje na nadpoloviční většinu v parlamentu, což by jí umožnilo sestavit jednobarevnou vládu.

Podle ústavu pro výzkum veřejného mínění Palmos Analysis vede Koalice radikální levice (SYRIZA) nad Novou Demokracií (ND) premiéra Antonise Samarase o 7,5 procentního bodu. Při započítání přiměřeného počtu nerozhodnutých voličů by s 35,5 procenta hlasů a prémií 50 poslanců pro vítěze mohla SYRIZA ve 300členném parlamentu obsadit 149 křesel.

Podle posledního průzkumu Palmos Analysis vedla SYRIZA o šest procentních bodů. Koncem prosince průzkumné agentury vykazovaly mezi oběma rivaly rozpětí tří až pěti procentních bodů.

Na třetím místě se stabilně udržují neonacisté ze Zlatého úsvitu, jejichž preference se pohybují kolem sedmi až osmi procent. Čtvrtí by mohli skončit komunisté a jako páté protestní hnutí Potami (Řeka). Do parlamentu by se dostali ještě Nezávislí Řekové a socialisté, které ale opustil jejich bývalý předseda Jorgos Papandreu.

Ten založil o víkendu novou stranu, která dostala název Hnutí demokratických socialistů. Podle prvních náznaků zřejmě ubere socialistům asi polovinu, ne-li dvě třetiny hlasů.

SYRIZA vyvolává neklid v mezinárodních finančních kruzích stále opakovaným záměrem vymoci si od věřitelů zrušení většiny dluhů. Její vůdce Alexis Tsipras argumentuje tvrzením, že ústupků se lze domoci, protože věřitelé nestojí o ztráty z případného řeckého bankrotu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.