V ruském doku hoří jaderná ponorka. Hasiči ho chtějí celý zaplavit | E15.cz

V ruském doku hoří jaderná ponorka. Hasiči ho chtějí celý zaplavit

ponorka, ilustrační foto, stejné třídy je také ponorka Orel, která v doku vzplála
ponorka, ilustrační foto, stejné třídy je také ponorka Orel, která v doku vzplála
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V docích ruského Severodvinsku vzplála jaderná ponorka ruské armády, podle Moskvy je však beze zbraní a reaktor byl už před požárem odpojen. Oznámilo to vedení armádních opraváren Zvjozdočka. Hasičům se požár nedaří uhasit a dok, kde je plavidlo v opravě, má být proto zatopen vodou. Radiace prý nehrozí a ke zranění osob nedošlo.

Armádní dok leží na březích Bílého moře v Archangelské oblasti na severu Ruska. Z informací ruských médií vyplývá, že ponorka Orel třídy Antej tam byla v opravě od listopadu 2013. „Aktivní zóna reaktoru byla vyňata na začátku opravy už před několika lety,“ řekl ruským novinářům mluvčí opraváren Jevgenij Gladyšev.

Podle mluvčího se vzňalo gumové těsnění mezi palubami, pravděpodobně v důsledku porušení bezpečnostních pravidel při svařování. „Na palubě nejsou zbraně ani žádné chemicky aktivní, nebezpečné nebo štěpné látky. Posádka po propuknutí požáru organizovaně palubu opustila, žádná zranění nejsou. Radiace je v normě,“ konstatoval Gladyšev.

Na palubě nejsou zbraně ani žádné chemicky aktivní, nebezpečné nebo štěpné látky. Posádka po propuknutí požáru organizovaně palubu opustila, žádná zranění nejsou. Radiace je v normě

Oheň se navzdory optimistickým předpovědím zatím nedaří uhasit, požár se naopak dál šíří. Podle agentury TASS se vedení armádních opraváren vzhledem k neúspěšným pokusům o likvidaci ohně rozhodlo dok zatopit vodou. „Vrata byla uzavřena, hasiči opouštějí prostor,“ vylíčil přípravy k zatopení Gladyšev.

V severodvinských docích hořelo naposledy v roce 2011, kdy vzplála jaderná ponorka Jekatěrinburg. Podle úředních zpráv začalo hořet dřevěné lešení při plášti plavidla. Zraněno bylo 11 lidí. Ruské úřady tehdy v první zprávě o požáru uvedly, že ponorka na palubě nemá žádné zbraně. Později se ale v médiích objevily informace, že ponorka vyzbrojena ve skutečnosti byla. Největší havárii jaderné ponorky zaznamenalo ruské vojenské námořnictvo v roce 2000, kdy se v Severním ledovém oceánu po explozi torpéd potopila ponorka Kursk. Nikdo ze 118 členů posádky havárii nepřežil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video