V Rusku spadl další bombardér, dva členové posádky zahynuli | E15.cz

V Rusku spadl další bombardér, dva členové posádky zahynuli

Tu-95MS
Tu-95MS
• 
ZDROJ: Russavia via Wikimedia Commons (GFDL 1.2)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský strategický bombardér Tu-95MS se zřítil u Chabarovska na východě země. Podle ministerstvo obrany při katastrofě zahynuli dva ze sedmi členů posádky. Další lety bombardérů Tu-95 byly pozastaveny do vyšetření příčin havárie.

„Posádka opustila letoun, který se zřítil v neobydlené oblasti. Na zemi škody nezpůsobil. Stroj letěl bez ostré munice,“ uvedlo ministerstvo.

K havárii došlo v 8:51 SELČ u letiště Litovka, ležícího asi 60 kilometrů od Chabarovska. Podle agentury TASS stroji selhaly tři ze čtyř motorů a posádka pak vyskočila padáky. Dva letci však zahynuli.

„Pátrací a záchranná skupina Východního vojenského okruhu našla místo, kde přistáli dva členové posádky bombardéru. Oba letci zahynuli. Podle hlášení z místa piloti zahynuli při přistání,“ uvedl TASS s odvoláním na ministerstvo obrany. Ostatních pět členů posádky se podle lékařů nalézá v uspokojivém stavu a jsou mimo ohrožení života.

Od začátku léta jde už o šestou nehodu v ruském vojenském letectvu

Předchozí havárie letounu stejného typu se odehrála zhruba před měsícem, 8. června. Tehdy bombardéru při startu vzplál motor a vyjel ze vzletové dráhy. Posádka utrpěla různá zranění a jeden z jejích členů podle agentury Interfax zahynul.

Od začátku léta jde už o šestou nehodu v ruském vojenském letectvu, připomněla agentura AFP. Ještě před červnovou nehodou Tu-95 se katapultovali dva piloti ze stíhačky MiG-29 u Astrachaně, týž den u Voroněže nezachytily brzdící padáky stíhací bombardér Su-34, který pak sjel z dráhy. Tento měsíc se zřítila stíhačka MiG-29 a bombardér Su-24.

Stroj Tu-95, v kódu NATO zvaný Bear, byl zařazen do ruského vojenského letectva ještě v 50. letech minulého století jako protiváha k americkým bombardérům B-52 Stratofortress; oba po více než půl století zůstávají ve výzbroji.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video