V Turecku po atentátu v Istanbulu zadrželi tři ruské občany | E15.cz

V Turecku po atentátu v Istanbulu zadrželi tři ruské občany

Teroristické útoky v Istanbulu
Teroristické útoky v Istanbulu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecká policie zadržela po úterním sebevražedném útoku v Istanbulu tři ruské občany, které podezírá z napojení na radikální hnutí Islámský stát (IS). Ruský zastupitelský úřad zadržení tří osob potvrdil.

Policisté zasahovali dnes nad ránem ve městě Antalya na pobřeží Středozemního moře. Podle agentury Dogan tam provedli prohlídku objektu, kde podezřelí pobývali, a zabavili rovněž dokumenty a CD. Policie dnes v souvislosti s útokem v Istanbulu provedla i razii na šesti místech v provincii Izmir. Zadržela tam šest lidí, které podezírá z toho, že verbovali bojovníky pro IS.

Sebevražedný útočník se v úterý odpálil v historickém centru evropské části Istanbulu v davu zahraničních turistů. Zemřelo deset lidí, převážně německých občanů. Rovněž 12 z 15 zraněných jsou Němci. K pumovému útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že pachatelem byl 28letý muž syrského původu, který se narodil v Saúdské Arábii.

Hürriyet: Tajná služba před útokem varovala

Turecký deník Hürriyet napsal, že tajná služba MÍT bezpečnostní složky před možným teroristickým útokem varovala. Její varovné zprávy dostaly úřady v polovině prosince a znovu 4. ledna. Rozvědka došla k závěru, že v zemi operují členové IS, kteří plánují sebevražedné útoky na „v Turecku žijící nemuslimy, cizince, na turistické oblasti a místa hojně navštěvovaná lidmi ze zahraničí, na velvyslanectví či konzuláty a zařízení NATO“, citoval list z dokumentu.

Turecko, na jehož jihovýchodě v současnosti vládní síly bojují s kurdskými separatisty, se v poslední době několikrát stalo terčem teroristických útoků připisovaných IS. Loni v říjnu si dva výbuchy v centru Ankary vyžádaly nejméně 97 mrtvých. Exploze nastaly krátce před začátkem mírového pochodu proti narůstajícímu násilí mezi tureckou armádou a kurdskými separatisty. Loni v červenci sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video