Vatikán je na tom lépe, než se čekalo. Objevil skryté miliony | E15.cz

Vatikán je na tom lépe, než se čekalo. Objevil skryté miliony

Vatikán je na tom lépe, než se čekalo. Objevil skryté miliony
Vatikán
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Finanční situace Vatikánu je mnohem lepší, než se předpokládalo. Církevní stát má totiž uloženy stovky milionů eur (miliardy korun) na účtech, které nejsou zaneseny do účetní bilance. Odhalil to kardinál George Pell, který vede tamní sekretariát pro finanční otázky. Vatikánu tak prý žádný bankrot nehrozí.

„V podstatě jsme zjistili, že situace je zdravější, než se zdálo, protože stovky milionů eur se skrývaly na účtech jednotlivých sekcí a neobjevovaly se v účetních bilancích,“ uvedl Pell v článku, který otisklo církevní periodikum Catholic Herald Magazine.

Podle kardinála se zatím nepřišlo na žádné větší nesrovnalosti, jednotlivá oddělení Vatikánu prý ale dosud měla v podstatě volnou ruku při nakládání s přidělenými prostředky. „Pokud někdo chtěl přesně zjistit, co se (s financemi) děje, bylo to prakticky nemožné,“ přiznal Pell.

Australského kardinála Pella jmenoval papež František do čela nově založeného sekretariátu pro ekonomické otázky - jakéhosi ministerstva hospodářství - poté, co se začala množit podezření týkající se vatikánských financí. Problémy se týkaly zejména vatikánské banky (IOR), která spravuje převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce a má na starosti i penzijní systém. Čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz a pomáhá klientům vyhnout se placení daní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!