Ve Venezuele vyhrála opozice, změna kurzu ale zatím nejistá | E15.cz

Ve Venezuele vyhrála opozice, změna kurzu ale zatím nejistá

Ve Venezuele vyhrála opozice, změna kurzu ale zatím nejistá
Caracas, hlavní město Venezuely
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Paulino Moran

ČTK

Po více než 16 letech končí ve venezuelském parlamentu hegemonie vládní socialistické strany. Zatím ale není jisté, zda počet křesel, které opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD) získala v nedělních volbách, bude stačit na změnu politického kurzu. Starý parlament si totiž může ještě odhlasovat zákon umožňující prezidentovi Nicolásu Madurovi vládnout pomocí dekretů, jako to dělal jeho předchůdce Hugo Chávez. Čas na to má do 5. ledna, kdy zasedne nový zákonodárný sbor.

Opoziční koalice, která podle zatím neúplných výsledků získala nejméně 99 ze 167 parlamentních křesel, by ráda mimo jiné prosadila vyhlášení referenda v roce 2016 za odvolání Madura. Tomu končí mandát v roce 2019. Úspěšná ale může být pouze v případě, že získá dvoutřetinovou většinou. Jinak totiž může Maduro obejít zákony rozhodnutími Nejvyššího soudu. Socialisté mají zatím jistých 46 mandátů, zbývá rozdělit 22 křesel.

Po oznámení výsledků v ulicích venezuelské metropole Caracasu propukly oslavy a ohňostroje. Třiapadesátiletý Maduro podle agentury Reuters rychle uznal porážku. „Jsme tu, se svou morálkou a etikou, abychom uznali tyto nepříznivé výsledky,“ řekl Maduro v projevu k národu. Výsledky přičetl údajné „ekonomické válce“ proti jeho osobě. Maduro tak v neděli zmírnil svou rétoriku. V minulých týdnech totiž vyzýval své příznivce, aby vyšli do ulic bránit Chávezův odkaz.

Prioritou venezuelské opozice bude osvobodit politické vězně
Španělský premiér Mariano Rajoy poblahopřál Venezuelanům k vítězství opozice v nedělních parlamentních volbách a vyzval k osvobození všech politických vězňů. Uvedla agentura AFP. Za volání po změně označila hlas venezuelského lidu vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová, která zároveň vyzvala všechny tamní strany k dialogu.
„Po volbách ve Venezuele opakuji: osvoboďte Leopolda Lópeze a všechny politické vězně. Ať jsou na Vánoce se svými rodinami,“ uvedl Rajoy na svém twitterovém účtu. Opoziční aktivista López, jemuž mnozí už přezdívají „latinskoamerický Mandela“, je již skoro dva roky ve vězení. Letos v září byl odsouzen ke 13 letům a devíti měsícům vězení za „podněcování násilí a protivládní spiknutí“ kvůli demonstracím z února 2014.

Venezuela chce změnu

Nedělní volby ukázaly, že Venezuelané už opravdu chtějí změnu. O tom svědčí i výjimečná účast přes 74 procent, která je nejvyšší od 90. let, kdy přestalo být hlasování ve volbách povinné.

Venezuelané podle agentury AP chtějí konečně zúčtovat s Madurovou vládou, která zemi s největšími prokázanými zásobami ropy na světě přivedla do hluboké krize. Obyvatelé trpí nedostatkem všeho, včetně základních potravin. Inflace se blíží ke dvou stům procent.

Výsledek nedělních voleb je též těžkou ranou pro latinskoamerickou levici a signálem, že se chýlí ke konci éra levicových prezidentů v Jižní Americe. Tu odstartoval v roce 1999 právě venezuelský prezident Chávez. Dalším důkazem tohoto trendu je nedávné vítězství konzervativního byznysmena Mauricia Macriho v Argentině. Mraky se stahují i nad brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou, kterou zřejmě čeká ústavní žaloba, tedy proces takzvaného impeachmentu.

Venezuela hrozí sousedům válkou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!