Vedení moskevského letiště po smrti šéfa Totalu odstoupilo | E15.cz

Vedení moskevského letiště po smrti šéfa Totalu odstoupilo

Trosky letounu, ve které zahynul šéf Totalu Christoph de Margerie
Trosky letounu, ve které zahynul šéf Totalu Christoph de Margerie
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli tragické havárii letadla, na jehož palubě zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie, odstoupilo vedení moskevského letiště Vnukovo. Informovala o tom agentura TASS. Rezignaci podal generální ředitel Andrej Ďjakov a jeho zástupce Sergej Solncev. Vyšetřovatelé mezitím ukončili první analýzu černých skříněk.

De Margerie zemřel poté, co se v noci na úterý jeho letadlo srazilo při startu z Vnukova se sněžným pluhem; nehodu nepřežila ani tříčlenná francouzská posádka letounu. Ruské úřady za příčinu nehody označily nedbalost, která na letišti panovala.

Řidič pluhu Vladimir Martyněnko, který havárii přežil, byl zadržen a je podezříván, že řídil opilý, což ale jeho advokát popírá. Tvrdí, že testování Martyněnka na alkohol bylo pouze vizuální a uskutečnilo se bezprostředně po srážce, navíc prý nebylo provedeno žádné kontrolní měření. Ruská média uvádějí, že řidič se přiznal k tomu, že před nástupem na směnu si dal kávu s koňakem.

Viník zůstane ve vazbě až do Vánoc

Martyněnko, který byl jediným zadrženým bezprostředně po nehodě, je nyní ve vazbě, ve které podle dnešního rozhodnutí moskevského soudu zůstane přinejmenším do 21. prosince. Soud tak vyhověl žádosti prokuratury o prodloužení původní 48hodinové vazby.

Vyšetřovatelé dnes oznámili, že zadrželi ještě čtyři další lidi - šéfa správy letiště, vedoucího letového provozu, dispečera a dispečerku v zácviku. Úřady je podezřívají, že zanedbali své povinnosti a bezpečnostní postupy, což vyústilo v tragédii.

Mezistátní letecký výbor (MAK), který vyšetřuje letecké katastrofy na území bývalého SSSR, ukončil shromažďování trosek na místě havárie a provedl první analýzu záznamů černých skříněk, oznámila agentura TASS. Bylo zjištěno, že v době srážky se sněžným pluhem byl už startující stroj ve vzduchu a pohyboval se rychlostí 250 kilometrů za hodinu. Překážku na vzletové dráze podle výboru MAK pilot zahlédl až na poslední chvíli.

Pluh vjel letadlu do cesty bez vyžádání svolení

Když francouzský letoun dostal z kontrolní věže povolení ke startu, byla ranvej volná, uvedl MAK. Sněžný pluh si nevyžádal povolení k tomu, aby vzletovou dráhu přeťal. Společnost Total ve středu jmenovala svým novým šéfem Patricka Pouyannea. Předsedou správní rady se podle firemního sdělení po de Margeriem stane Thierry Desmarest, který byl do roku 2007 výkonným ředitelem Totalu.

Mezitím poslanci Státní dumy, tedy dolní sněmovny ruského parlamentu, oznámili, že by rádi nechali na letišti Vnukovo postavit památník k připomínce de Margerieho tragické smrti. S příslušným návrhem se již podle TASS obrátili na předsedu představenstva letiště Vitalije Vanceva a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

„Christophe de Margerie choval sympatie k Rusku, protiruské sankce vnímal negativně a připomínka jeho smrti by měla být na místě leteckého neštěstí zvěčněna,“ uvedl jeden ze zákonodárců.

De Margerie se podle serveru Newsru.com zasazoval o pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli. Soustrast nad úmrtím šéfa Totalu vyjádřil mimo jiné i ruský prezident Vladimir Putin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video