Venezuela se propadá do nejistoty, Chávez se dva měsíce neukázal | E15.cz

Venezuela se propadá do nejistoty, Chávez se dva měsíce neukázal

Hugo Chávez
Hugo Chávez
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už dva měsíce se venezuelský prezident Hugo Chávez neukázal na veřejnosti ani ve vysílání televize či rozhlasu. 10. prosince odletěl z Caracasu k operaci rakoviny v Havaně, jeho vláda ujišťuje, že prezident se zotavuje a dále řídí zemi. Ve Venezuele je již cítit nejistota ohledně politické budoucnosti země, píše agentura AFP.

Chávez, který v prosinci na Kubě podstoupil už čtvrtou operaci rakoviny od předloňského jara, se „postupně a reálně zotavuje,“ prohlásil nedávno šéf venezuelského parlamentu Diosdado Cabello, který v Havaně hlavu státu navštívil. Podobně se ve čtvrtek po návštěvě kubánské metropole vyjádřil také venezuelský ministr zahraničí Elías Jaua.

Neobjevila se ale dosud žádná informace, která by upřesnila možný termín Chávezova návratu do vlasti či jeho schopnost vládnout. Nejen opozice požaduje, aby se prezident ukázal veřejnosti. „Postup vlády jen znepokojuje venezuelskou veřejnost. Na jedné straně se říká, že prezident plně řídí stát, ale přitom ho není vidět ani slyšet,“ uvedl místní politolog John Magdaleno.

„Je nutné přijímat některá opatření, což se neděje. Jde hlavně o to bojovat proti nedostatku potravin, inflaci a státní zadluženosti,“ zdůraznil venezuelský profesor politických věd José Vicente Carrasquero. Usoudil, že některé nynější kroky vlády na domácí politické scéně naznačují, že se možná již připravuje na volby k nahrazení Cháveze.

Vůdce opozice Henrique Caprilés v minulých týdnech opakovaně obvinil vládu, že o Chávezově stavu šíří „otevřené lži“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video