Venezuelská opozice bude mít v parlamentu třípětinovou většinu | E15.cz

Venezuelská opozice bude mít v parlamentu třípětinovou většinu

Venezuelská opozice bude mít v parlamentu třípětinovou většinu
Příznivci venezuelské opozice slaví volební vítězství
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Demokratická opozice ve Venezuele po nedělních volbách bude mít v parlamentu třípětinovou většinu. Vyplývá to z takřka konečných výsledků, které v noci na dnešek SEČ oznámila centrální volební komise. Na ústavní dvoutřetinovou většinu by ale nynější opozice mohla přece jen dosáhnout, pokud získá poslední dvě zatím nerozhodnutá křesla a pokud ji tři poslanci z řad původního indiánského obyvatelstva podpoří, což podle agentury AP zamýšlí.

Ve 167členném parlamentu bude mít demokratická koalice několika opozičních stran Stůl demokratické jednoty (MUD) nejméně 107 míst, socialisté mají jistých 55 křesel a tři mandáty jsou vyhrazeny pro zástupce původního indiánského obyvatelstva. Určit tak zbývá poslední dvě křesla, uvedla stanice CNN.

MUD v pondělí prohlásil, že je přesvědčen o zisku ústavní dvoutřetinové většiny. To by koalici umožnilo prosadit referendum o sesazení současného socialistického prezidenta Nicoláse Madura, odvolávat soudce nejvyššího soudu nebo upravit ústavu. Třípětinová většina uskupení dovolí zbavit moci ministry, jimž může jednotlivě vyjadřovat nedůvěru.

I s prostou většinou by MUD převzal kontrolu nad tím, jak bude vypadat příští státní rozpočet. Rovněž by mohl zahájit parlamentní vyšetřování nejasného hospodaření a případného zneužívání moci současnou vládou či prosadit zákon o amnestii, což už avizoval před volbami, když sliboval propuštění politických vězňů.

Ve venezuelském parlamentu tak po více než 16 letech končí hegemonie vládní socialistické strany.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!