Verdikt: katalánské referendum odporovalo španělské ústavě | E15.cz

Verdikt: katalánské referendum odporovalo španělské ústavě

Verdikt: katalánské referendum odporovalo španělské ústavě
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Referendum o nezávislosti Katalánska, které chtělo loni uspořádat vedení tohoto španělského regionu, odporovalo ústavě. K tomuto závěru dospěl Ústavní soud v Madridu. Na soud se loni v září obrátila španělská vláda, která chtěla konání nezávazného referenda zabránit. Soud plebiscit pozastavil, jinak definované hlasování se ale nakonec 9. listopadu stejně uskutečnilo.

K podstatě problému se Ústavní soud vyjádřil teprve nyní a v jednomyslně přijatém verdiktu uvedl, že pořádání referenda vypsaného jedním regionem je nezákonné. Právo vyhlásit plebiscit má totiž pouze centrální madridská vláda.

Vláda se loni snažila konání plebiscitu zabránit, a u soudu proto žádala nejen zákaz referenda, ale i zákaz jakékoli jiné nezávazné formy hlasování. Katalánci se ale nakonec k problému odtržení regionu od Španělska přece jen vyjádřili: začátkem listopadu jich sice čtyři pětiny hlasovaly pro nezávislost, k urnám se ale dostavila jen asi polovina oprávněných voličů.

Kvůli referendu nyní čelí stíhání katalánský premiér Artur Mas a další představitelé tamní vlády. Podle prokuratury se provinili tím, že loňské rozhodnutí ústavních soudců o zablokování referenda nerespektovali a hlasování přesto uspořádali.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!