Vládní letoun se rozpadl nad zemí, byl to atentát, tvrdí polští konzervativci | E15.cz

Vládní letoun se rozpadl nad zemí, byl to atentát, tvrdí polští konzervativci

Místo pádu polského vládního letounu ve Smolensku
Místo pádu polského vládního letounu ve Smolensku
• 
ZDROJ: Bartosz Staszewski, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.5)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vládní letoun, při jehož havárii v roce 2010 v ruském Smolensku zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších vysokých polských činitelů, se rozpadl nad zemí. V náznaku nesouhlasu s předchozím vyšetřováním to ve Varšavě řekl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Zároveň oznámil, že Polsko vyšetřování tragédie obnovuje.

Ministr zopakoval pochybnosti nad vyšetřováním, které se konalo za minulé vlády vedené nyní opoziční Občanskou platformou (PO). Podle Macierewiczova přesvědčení bylo vyšetřování plné chyb a abnormálností. Toho údajně správného vyšetřování se teď podle něj chopí nově vytvořená komise.

Polští vyšetřovatelé loni předložili veřejnosti zprávu, podle níž byla havárie nehodou plynoucí z lidské chyby a špatného počasí. Jsou přesvědčeni, že ji zavinili polští piloti s přispěním ruských dispečerů.

Prokuratura loni také zveřejnila záznam rozhovorů v pilotní kabině. Vyplývá z něj, že piloti byli pod tlakem činitelů z prezidentova doprovodu, kteří byli v kabině a snažili se posádku přimět k přistání navzdory mlze na letišti.

Nová vláda mluví o spiknutí

Tehdejší konzervativní opozice, vedená bratrem tragicky zemřelého prezidenta Jaroslawem Kaczyńským, však trvala na podezření, že neštěstí bylo důsledkem spiknutí a že šlo o atentát.

„Státní vyšetřovací výbor má úplný záznam událostí, pokud jde o činnost palubních zařízení, od startu letadla až do jeho rozpadu více méně 15 až 18 metrů nad zemí,“ prohlásil Macierewicz v náznaku jiného závěru, než k jakému loni dospěla vyšetřovací komise.

Trosky zůstávají v Rusku

Polský vládní letoun 10. dubna 2010 přepravoval prezidentský pár a další členy polské elity do Smolensku. Polská delegace měla v nedaleké Katyni uctít památku tisíců zajatých polských důstojníků, které za druhé světové války postřílela sovětská tajná policie jako potenciální odpůrce nastolení komunistických pořádků v Polsku.

Spekulace o atentátu a napětí mezi oběma zeměmi umocňuje to, že Rusko dál odmítá vrátit trosky havarovaného prezidentského letounu Polsku. Rusové to zdůvodňují to tím, že nehodu ještě vyšetřují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video