Volby v Bosně zřejmě vyhráli nacionalisté, Srbové žádají samostatnost

Volby v Bosně a Hercegovině

Volby v Bosně a Hercegovině Zdroj: ctk/ap

Nedělní volby nového tříčlenného předsednictví Bosny vyhráli vesměs nacionalisté bez vize společné budoucnosti země. Plyne to z předběžných výsledků hlasování. Takový výsledek odráží faktické rozdělení Bosny, která se od války před dvěma desetiletími nadále utápí v odstředivých nacionalistických tendencích, čímž trpí fungování země a její ekonomiky.

Podle předběžných neúplných výsledků, které kolem půlnoci oznámila ústřední volební komise, vedou volby do předsednictva tři kandidáti: za Bosňáky Bakir Izetbegović, který je zastáncem silného a jednotného státu, za Chorvaty Dragan Čović, který v kampani sliboval vytvoření chorvatského útvaru v Bosně, a za Srby zastánkyně národnostního rozdělení země Željka Cvijanovičová.

Vítězství Cvijanovičové ale ještě jisté není, protože v srbské části Bosny byly do půlnoci sečteny hlasy jen z 52 procent volebních středisek. Navíc její náskok před druhým Mladenem Ivaničem je jen malý.

Kolektivní hlavu státu mohou podle ústavy tvořit jen zástupci konstitutivních národů - Bosňáků (dříve Muslimů), Chorvatů a Srbů. Evropská unie se snažila přimět bosenské politiky ke změně tohoto klíče, který je diskriminační vůči zástupcům jiných národů, ale dosud marně.

Brusel žádá pád národnostního omezení

V neděli se v zemi konaly všeobecné volby, takže občané rovněž volili novou dolní komoru celostátního parlamentu, parlamenty Republiky srbské (RS) a bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBAH) a také místní zastupitelstva. V RS se navíc volil prezident a ve FBaH orgány deseti kantonů. Volební místnosti se uzavřely v sedm hodin večer.

Ústřední volební komise podle serveru listu Nezavisne novine v noci sdělila, že „prakticky úplné“ výsledky na všech úrovních by měly být oznámeny ještě dnes ve 14:00 SELČ. Hlasovat přišlo 54,14 procenta voličů.

Premiérka Srbů slibuje vlastní stát

Bosnu a Hercegovinu tvoří od konce války v letech 1992-1995 dvě entity s rozsáhlou autonomií: Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská. Kromě toho má zvláštní status okres kolem města Brčko na severu země.

Současná premiérka Republiky srbské Cvijanovičová založila svou kampaň na slibech, že se oblast oddělí od Bosny a že pro to má podporu Ruska. Její oponenti se spíše zaměřovali na boj s chudobou a korupcí. I ve federaci řeší různé národnostní spory, především část chorvatských politiků by chtěla i pro svůj národ autonomní útvar, jako mají Srbové. Před volbami se ale v této části země spíše soustředili na ekonomická témata. Bosnu trápí 44procentní nezaměstnanost.