Volební kampaň v Německu přitvrzuje, strany se přou o osud Řecka | E15.cz

Volební kampaň v Německu přitvrzuje, strany se přou o osud Řecka

Německý parlament
Německý parlament
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koaliční svobodní demokraté (FDP) důrazně nesouhlasí se včerejšími slovy kancléřky Angely Merkelové, která mimo jiné vyzvala k "vážení slov a neznejisťování trhů" a nadále trvají na debatě o možném řízeném bankrotu Řecka. Podle německých komentátorů se za současnými diskuzemi o záchraně eura a eurozóny v Německu skrývá i boj o voliče, které potřebuje hlavně v průzkumech skomírající FDP.

Druhý nejvyšší představitel FDP Christian Lindner se v dnešním vydání Financial Times Deutschland postavil za předsedu strany a vicekancléře Philippa Röslera, který na počátku týdne jako první člen německé vlády připustil řešení řeckého problému řízenou insolvencí země. Podle Lindnera potřebují mít lidé v Německu i v Řecku a finanční trhy jasno, co se může dít. „A to nejde tak, že člověk složí slib mlčenlivosti,“ odmítl generální tajemník FDP apel Merkelové, aby se veřejně nespekulovalo o možném bankrotu Řeků. Podobně se v dnešním tisku vyjádřili i další politici FDP.

„Liberálové se chtějí profilovat jako eurokritici, což může krátkodobě přinést hlasy, ohrožuje to ale koalici,“ hodnotí současný vývoj na německé vládní scéně v redakčním komentáři dnešní Der Tagesspiegel. Podobně jako další deníky soudí, že FDP jde nyní především o přízeň voličů, neboť strana po pádu pod pětiprocentní hranici preferencí a nezdaru ve většině letošních regionálních voleb bojuje o holou existenci.

Stále větší nelibost Němců z finanční podpory zadlužených států, jejíž největší díl v eurozóně má nést právě Spolková republika, by FDP mohla podle Tagesspiegelu některé ztracené voliče vrátit. Zda strana vsadila na správnou kartu, se může ukázat už v neděli, kdy se konají zemské volby v Berlíně.

Merkelová patrně zůstane sama, proti jejím plánům vystupuje i sesterská strana CSU

Proti kurzu Merkelové a jejích křesťanských demokratů (CDU) se však staví i druhý koaliční partner, sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Její představitelé otevřeně požadují zavést opatření, aby bylo možné rozpočtově neukázněné členy eurozóny ze společenství vyloučit.

Ani jejich politika není vedena čistě bohulibou snahou ochránit eurozónu, jak naposledy upozornil například server magazínu Der Spiegel. Za dva roky se v Bavorsku konají zemské volby a CSU touží získat znovu většinu hlasů, která by ji udržela u moci. Podle průzkumů totiž hrozí, že v opačném případě CSU po mnoha desetiletích skončí v opozici.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video