Všechno zničit! Rusové likvidují jídlo z EU, začnou dánskými rajčaty | E15.cz

Všechno zničit! Rusové likvidují jídlo z EU, začnou dánskými rajčaty

Ruské potraviny - ilustrační foto
Ruské potraviny - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: antoine via Flickr

ČTK

Ruské úřady ve čtvrtek začaly systematicky likvidovat potraviny pocházející z Evropské unie. V platnost totiž vstoupil dekret prezidenta Vladimíra Putina, podle kterého se mají zničit všechny potraviny dopravené do Ruska navzdory vyhlášenému embargu.

Krok ruských úřadů přichází přesně rok po zahájení sankcí vůči Evropské unii. Přestože první tuny zboží byly v několika ruských městech zničeny už v minulých dnech, masovou akci mají kontrolní orgány teprve zahájit. První obětí se stane zásilka údajně dánských rajčat, kterou vyvezou na skládku za Smolenskem. V Orenburgu bude likvidováno několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán.

Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor. Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku nebývale sílí. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly.

Internetová petice

Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů. Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá.

Podle dnešní informace listu Izvestija naopak ruským úřadům pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin.

Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.

Pro sociální sítě a média se postup úřadů stal i příležitostí ke vtipům, posměškům a parodiím. Ruský prezident Vladimir Putin prý na pozadí ničených potravin získal tituly „Spalovač sýru“ a „Drtič šunky“, známé obrazy klasiků ruského malířství se dočkaly obměn ve stylu Ivan Hrozný zabíjí svůj sýr, anebo znějí ironické dotazy, zda po zakázaném jídle, které by třeba penzisté uvítali raději než své penze, se budou ničit i drahé západní vozy hodnostářů.

„Ještě jednou připomínáme našim čtenářům stanovisko úřadů ohledně toho, proč potraviny nelze využít rozumně, například je rozdat potřebným. Jak říká šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová, ničení zakázaných potravin je 'naprosto logické rozhodnutí', protože takové potraviny představují ohrožení spotřebitele,“ poznamenal ironicky list Gazeta.ru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.