Vstoupila do hospodářských dějin 20. století, chválí Thatcherovou ekonomové | E15.cz

Vstoupila do hospodářských dějin 20. století, chválí Thatcherovou ekonomové

Thatcherová prosazovala konzervativní hodnoty spojené s ekonomickým liberalismem a politiku nízkých daní. Snažila se také omezit imigraci a snížit vliv odborů.
Thatcherová prosazovala konzervativní hodnoty spojené s ekonomickým liberalismem a politiku nízkých daní. Snažila se také omezit imigraci a snížit vliv odborů.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Klíčová témata hospodářské politiky bývalé premiérky Velké Británie Margaret Thatcherové, jako například deregulace a menší role státu, jsou aktuální i dnes, myslí si čeští ekonomové. Celkově ji odborníci hodnotí jako jednu z mála postav 20. století, která se významně zapsala do ekonomických dějin. Oceňují rovněž její politické postoje, za kterými si pevně stála bez ohledu vývoj veřejného mínění.

„Teoretická ekonomie má mnoho slavných jmen, praxe hospodářské politiky má ale jen několik klíčových osobností a v jejich středu je jméno Margaret Thatcherové. Ona, Ronald Reagan a John Maynard Keynes se pravděpodobně zapsali do ekonomické historie 20. století nejvýznamněji, a to nejen tím, co provedli s ekonomikou ve svých zemích, ale především tím, jak posunuli uvažování o hospodářské politice po celém světě,“ uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Ten zároveň upozornil, že například deregulace či privatizace, klíčová témata politiky Margaret Thatcherové, jsou dnes opět aktuální v souvislosti s nezbytnými strukturálními reformami zkostnatělých a stagnujících či klesajících západoevropských ekonomik.

„Cením si jejího přístupu k politice jako takové. Thatcherová zastávala konzistentní názory bez ohledu na to, zda za to byla voliči adorována nebo zatracována. To se ponejvíce ukázalo v jejím vztahu k odborům, jejichž členy svou nekompromisní, ale naprostou kritikou přiváděla k šílenství,“ uvedl hlavní analytik Liberálního institutu Aleš Rod. Ačkoliv nebyla vzděláním ekonomka, její názory založené na selském rozumu nepostrádaly podle Roda základní argumentaci proti nadměrné spotřebě státu, byrokracii a přerozdělování.

Jako pozitivní výsledek politiky Margaret Thatcherové označil analytik Raiffeisenbank Václav Franče restrukturalizaci ekonomiky z těžkého průmyslu na služby, privatizaci a omezení moci tehdy velmi silných odborů. Negativně na druhou stranu hodnotí recesi britské ekonomiky na počátku její vlády, prudký nárůst nezaměstnanosti na 12 procent z méně než šesti procent na počátku její vlády.

Bývalá britská premiérka zemřela dnes okolo poledne. Političce, která díky své nekompromisnosti získala přezdívku železná lady, bylo 87 let a podle mluvčího rodiny utrpěla mrtvici. Ikona britské konzervativní politiky stála v čele vlády v letech 1979 až 1990. Šlo o jedinou ženu v britské historii, která zastávala funkci ministerské předsedkyně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.