Brexitová dohoda se rýsuje | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Vyjednavači se shodli na brexitové dohodě, na její doladění ale mají jen pár hodin

ČTK

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie se shodly na návrhu brexitové dohody, oznámil britský list The Guardian s odvoláním na zdroje z obou stran. Podle informací agentury Reuters je však zatím předčasné tvrdit, že dohoda je definitivně hotová. Unijní vyjednavač Michel Barnier ministrům členských zemí EU řekl, že návrh by měl být dojednán do středečního rána, pokud jej má schválit summit EU začínající tento čtvrtek.

Barnier zástupce unijních států upozornil, že stále čeká na právně závazné návrhy Londýna v několika klíčových otázkách. Brusel nebyl spokojen s tím, jak si britská strana představovala budoucí celní postavení Severního Irska a kontroly zboží proudícího mezi Británií a EU.

The Guardian odpoledne uvedl, že podle jeho zdrojů se pohled na zásadní problém podařilo sladit a hranice pro celní kontroly bude mimo pevninu. Další podrobnosti deník nezveřejnil, poznamenal však, že návrh dohody by mohl být zveřejněn ve středu.

Podle Barnierova dřívějšího prohlášení měl Londýn splnit i další podmínky unie. Brusel například chtěl, aby kontrola dodržování hraničního režimu spadala do pravomocí unijního soudu. Nelíbily se mu také četné celní výjimky pro malé a střední firmy, kterých je v Severním Irsku většina.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala, že hovořit o hotové brexitové dohodě je "předčasné".

Johnsonovo řešení patu ohledně Severního Irska nemůže podle unionistů fungovat
Elektromobily seberou britskému rozpočtu miliardy liber, studie navrhuje nové daně
Neuronu jsou Holešovice malé. Start-up s ČEZem v zádech mění kanceláře i strukturu firmy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!