Unionisté: Johnsonovo řešení Severního Irska nemůže fungovat | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Johnsonovo řešení patu ohledně Severního Irska nemůže podle unionistů fungovat

ČTK

Návrh britského premiéra Borise Johnsona na řešení patu ohledně Severního Irska fungovat nemůže, protože tato část Británie musí zcela zůstat v celní unii Spojeného království. V rozhovoru s italským listem La Repubblica to prohlásil Nigel Dodds, který je zástupcem lídra severoirských unionistů (DUP) podporujících Johnsonovu vládu.

„Ne, to nemůže fungovat,‟ řekl Dodds s tím, že Severní Irsko nemůže být ani částečně vyjmuto z celní unie s ostatními částmi Británie.

Podle unijních diplomatů Johnson navrhl, že Severní Irsko zůstane v britské celní unii a zároveň bude mít v určité podobě celní partnerství s Evropskou unií, poznamenala agentura Reuters.

Londýn zveřejnil návrh, čím nahradit irskou pojistku v brexitové dohodě. Juncker uznal pokrok

Otázka Severního Irska je pro Británii i Evropskou unii klíčová. EU v případě uzavření výstupové dohody s Británií požaduje právně funkční řešení, které zabrání vzniku tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Takovéto hrozbě předcházela irská pojistka v návrhu dohody, kterou s Bruselem vyjednala někdejší britská premiérka Theresa Mayová. Dohodu ale právě kvůli pojistce třikrát odmítl britský parlament.

Současný termín odchodu Británie z EU, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. V případě krachu jednání o dohodě může Londýn požádat o odklad brexitu, což je varianta, ke které unijní země přistupují s opatrnou otevřeností. Johnson ale tvrdí, že svou zemi vyvede z EU koncem tohoto měsíce i bez dohody s unií, ačkoli mu zákon schválený minulý měsíc britským parlamentem nařizuje při neexistenci dohody požádat partnery z EU o další odložení brexitu.

Termín brexitu se odkládat nemusí, uvedl skotský soud

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!