Vyjednávání o nové německé vládě výrazně pokročilo | e15.cz

Vyjednávání o nové německé vládě výrazně pokročilo

V Německu probíhají rozhovory mezi CDU/CSU a SPD
V Německu probíhají rozhovory mezi CDU/CSU a SPD
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vyjednávači konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) dosáhli podle německých médií po celonočním jednání průlomu v sondovacích rozhovorech o nové německé vládě. Pokračování dosavadní velké koalice se tak zase o krok přiblížilo. Ne všichni vyjednávači SPD byli sice podle televize Phoenix spokojeni se všemi body dohody, nakonec ji podle ale agentury DPA podpořili.

O tom, že to bude těžký den, už ve čtvrtek ráno při příchodu na jednání hovořila kancléřka Angela Merkelová (CDU). Ani ona ale zřejmě nepočítala s tím, že maratonské vyjednávání potrvá prakticky celých dalších 24 hodin. Rozhovory, které měly původně skončit už ve čtvrtek večer, zkomplikovaly zejména spory v uprchlické a daňové politice.

Nakonec se strany podle německých médií dohodly na tom, že se nezvýší daně pro bohaté, jak požadovala SPD. V oblasti migrační politiky kompromis počítá s tím, že bude i nadále omezeno slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka. Měsíčně by jejich příbuzných nemělo přicházet víc než tisíc. Celkový počet příchozích běženců by ročně neměl překročit 180 tisíc až 220 tisíc, vyplývá také z 28stránkového dokumentu vyjednávačů.

Kompromis, kterého dosáhli předsedové stran a jejich poslaneckých klubů, ještě musí schválit ostatní vyjednávači. Pak by o něm politici měli informovat média. Trojice předsedů - Merkelová, Martin Schulz (SPD) a Horst Seehofer (CSU) - je už podle německých médií každopádně připravena svým stranám doporučit zahájení vlastních koaličních rozhovorů.

Největší problém přesvědčit o nich stranické kolegy bude mít zřejmě šéf SPD Schulz. Řada sociálních demokratů, kteří v zářijových parlamentních volbách dopadli nejhůře od druhé světové války, je totiž k obnovení velké koalice nadále velmi skeptická a raději by stranu směřovala do opozice. Schulz proto na příští týden chystá cesty po regionech, kde chce spolustraníky přesvědčovat o tom, aby na sjezdu 21. ledna hlasovali pro zahájení koaličních rozhovorů.

I když budou sociální demokraté nakonec pro, nepočítají ani optimisté s tím, že by nová vláda vznikla dříve než v březnu. Už nyní přitom politici překonali všechny rekordy. Sestavit po volbách vládu ještě ve spolkové republice nikdy netrvalo tak dlouho jako nyní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video