Výměna zajatců na Ukrajině se komplikuje, Kyjev prý nemůže některé najít | E15.cz

Výměna zajatců na Ukrajině se komplikuje, Kyjev prý nemůže některé najít

Výměna zajatců na Ukrajině se komplikuje, Kyjev prý nemůže některé najít
Ukrajinský civilista zadržený proruskými separatisty po jejich vítězství u města Novokaterynivka (Zdroj: čtk)
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Proruští separatisté z východu Ukrajiny uskuteční další jednání s ukrajinskou stranou o výměně zajatců a politických vězňů. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaného předáka povstalců. Podle něj Kyjev prý nemůže najít některé zajatce, jejichž vydání separatisté požadují. Naopak podle mluvčího ukrajinského velení potíž tkví v tom, že separatisté prý ustavičně mění své požadavky a podmínky.

„Včera večer se měla konat videokonference o zajatcích, ale Ukrajinci navázali spojení o několik hodin později, než bylo domluveno. Vysvětlovali to tím, že nenašli šest zajatců z požadovaných 36, a požádali o pauzu,“ tvrdil zdroj. Další kolo jednání se má podle něj odehrát během dneška, nicméně podobné průtahy prý znepokojují i zástupce Červeného kříže a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Výměna 36 zajatých vojáků za 36 zajatých separatistů se původně měla odehrát již ve středu. Kyjev podle zmíněného zdroje prý také trvá při výměně zajatců na vyřízení všech právních formalit, což ale „potrvá nejméně dva týdny“, protože kyjevské úřady prý „nejprve hledají zajatce po celé Ukrajině a pak každého předvedou před soud“.

Kyjev naopak jablko úrazu vidí v nedůslednosti a vrtoších druhé strany. „Pokračujeme v jednání. Teroristé ne vždy akceptují podmínky, které původně navrhovali, ale neustáváme v úsilí osvobodit naše chlapce,“ prohlásil v Kyjevu mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Propuštěno 700 vojáků

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se podle ITAR-TASS zmínil o osvobození dalších 26 ukrajinských vojáků; ukrajinská média informují jen o dvaceti propuštěných. Od vyhlášení příměří bylo ze zajetí propuštěno asi 700 příslušníků vládních sil.

Rebelové dříve slibovali, že do konce týdne propustí 863 zajatých ukrajinských vojáků, a na oplátku očekávali, že jim Kyjev předá 311 zajatců z řad ozbrojených separatistů. V médiích se ale objevují i jiná čísla. Agentura Interfax-Ukrajina dnes citovala generála Volodymyra Rubana, podle kterého rebelové drží v zajetí stále více než tisícovku ukrajinských vojáků. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří, kterou minulý pátek zástupci Ukrajiny a separatistů uzavřeli v Minsku. Kyjev se snaží, aby se tato úmluva vztahovala i na ukrajinské důstojníky, obviněné u ruských soudů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!