Výměna zajatců na východě Ukrajiny proběhne nejspíše ve středu | E15.cz

Výměna zajatců na východě Ukrajiny proběhne nejspíše ve středu

Výměna zajatců na východě Ukrajiny proběhne nejspíše ve středu
Proruští rebelové u východoukrajinského Doněcku
• 
ZDROJ: ČTK/AP

ČTK

Výměna všech zajatců mezi proruskými separatisty na východě Ukrajiny a ukrajinskou armádou by se měla uskutečnit ve středu 10. září. Uvedl to "vicepremiér" povstalecké Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. S výměnou zajatců počítá dohoda o příměří, kterou v pátek v Minsku uzavřeli zástupci Kyjeva s předáky separatistů.

„Od počátku se počítalo s tím, že se výměny zajatců uskuteční ve středu, a my se na to chystáme. Předpokládám proto, že brzy uvidíme osvobozené zajatce. Vyměňovat budeme všechny (naše zajatce) za všechny (jejich zajatce),“ řekl Purgin agentuře Interfax.

Příměří i přes sporadické incidenty, ze kterých se obě strany vzájemně obviňují, je vcelku dodržováno, konstatovaly dnes agentury AP a Reuters.

Příměří je křehké

„Celkově je příměří dodržováno, avšak zůstává křehké,“ uvedl na jednání ve Vídni švýcarský velvyslanec Thomas Greminger, jehož země předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE, sdružující 57 členských států, má na Ukrajině okolo 250 pozorovatelů. Diplomat dodal, že příští dny budou pro osud příměří klíčové.

Švýcarský prezident Didier Burkhalter dnes přislíbil další posílení mise OBSE na Ukrajině, nicméně zdůraznil, že samo příměří pro ukončení konfliktu nestačí. „Krizi nelze vyřešit bez jednání s Ruskem a (…) bez dialogu uvnitř Ukrajiny,“ prohlásil v televizním rozhovoru. „Pokud chcete řešit evropské problémy, nemůžete to udělat bez Ruska,“ dodal.

Ukrajinská armáda si v dnešním komuniké postěžovala, že separatisté v noci na dnešek ostřelovali vojáky na pěti místech. Nicméně mluvčí Andrij Lysenko připustil, že během uplynulých 24 hodin nebyl zabit žádný voják, a že ukrajinské oddíly nečelily ostřelování z ruského území.

Potyčky

Ještě dříve, během víkendu, se ukrajinské jednotky ocitly pod palbou na doněckém letišti a u Mariupolu na jihu Doněcké oblasti. Naopak předáci doněckých separatistů podle BBC tvrdí, že je prý armáda během neděle napadla sedmkrát. To Kyjev popírá jako provokace, které mají příměří poškodit. „Ruští diverzanti střílejí po svých spojencích v převleku za ukrajinské vojáky,“ prohlásil mluvčí Lysenko podle listu Ukrajinska pravda.

Obě strany konfliktu by podle dřívějších zpráv měly zadržovat několik stovek zajatců. Povstalci podle agentury Interfax-Ukrajina propustili v neděli 15 zajatých vojáků vládních jednotek, včetně dvou raněných, kteří jsou v péči nemocnice v Dněpropetrovsku. K osvobození prý pomohla zpěvačka Ruslana, v zajetí však podle různých odhadů zůstává od 700 po 2000 ukrajinských vojáků.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!