Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17, v oblasti se dál bojuje | E15.cz

Vyšetřovatelé sbírají trosky letu MH17, v oblasti se dál bojuje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na východě Ukrajiny zahájil tým expertů odvoz trosek malajsijského boeingu letu MH17, který spadl v červenci zřejmě po zásahu raketou. Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí, kteří se nacházeli na palubě. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty.

Boeing 777 letící na lince Amsterodam-Kuala Lumpur se zřítil 17. července. Většinu obětí, téměř 200, tvoří nizozemští obačané. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí odmítají.

Šéf neuznávané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko obvinil nizozemské úřady z toho, že vyšetřování protahují. „Čekáme jen na to, až nizozemská strana začne jednat. Doufáme, že mají na paměti, že se počasí horší a že vše (odstranění trosek) bude rychle hotové ještě před mrazem,“ prohlásil. Dodal, že povstalci již zajistili bezpečnost v oblasti, nákladní vagony na převoz trosek a že jsou připraveni poskytnout vše, o co budou požádáni.

Sbírání trosek i tělesných ostatků obětí bylo doposud velmi obtížné kvůli pokračující střelbě mezi ukrajinskou armádou a povstalci a muselo být opakovaně přerušováno. Nakládání kusů letadla na auta dnes začalo pod dohledem nizozemských expertů a pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Nizozemští vyšetřovatelé už dříve sběr přerušili kvůli neklidné situace v oblasti.

Zbytky boeingu - některé velké části musely být rozřezány - budou následně přeloženy do nákladních vagonů a po železnici zamíří do Charkova ležícího na území kontrolovaném kyjevskou vládou. Vyšetřovatelé pracují právě tam a také v Nizozemsku.

Jeden z představitelů samozvané Doněcké lidové republiky Alexej Kostrubickij podle agentury TASS novináře informoval, že při nakládání trosek byly nalezeny další lidské ostatky. Upřesnil, že jde o kosti.

Na východě se stále bojuje

Odhaduje se, že by celá operace měla trvat asi deset dní. Je však třeba, aby v dané oblasti byl dodržován klid zbraní. Příměří dojednané 5. září v Minsku zástupci Kyjeva a povstalců se stále porušuje, z čehož se obě strany vzájemně obviňují. Po volbách, které se v separatistických oblastech konaly 2. listopadu, intenzita incidentů vzrostla.

Armáda o nich informuje i dnes, i když jejich důsledky nejsou, zdá se, tak tragické, jako tomu bylo v sobotu, kdy obě strany hlásily celkem 20 mrtvých, včetně deseti civilistů. Podle tiskového střediska protipovstalecké operace na východě Ukrajiny rebelové za uplynulých 24 hodin stříleli po vládních silách ve 26 případech. Oběti nejsou, jen šest vojáků bylo zraněno.

Z Ruska dorazila další pomoc

Na Ukrajinu mezitím přijela z Ruska další kolona nákladních vozidel, která podle Moskvy veze 450 tun humanitární pomoci do oblastí kontrolovaných vzbouřenci v Doněcké a Luhanské oblasti. Konvoj se podle agentury TASS podobně jako předchozí kolona po přejezdu hranic rozdělil na dvě části - 54 kamionů zamířilo do Doněcka a 20 do Luhanska.

Jde již o sedmou zásilku humanitární pomoci vypravenou z Ruska. Zatím poslední dorazila 4. listopadu. Několik dní předtím přijelo do Doněcka a Luhanska po 50 vozidlech s celkem 1000 tun nákladu.

Prokuratura doněckých rebelů oznámila, že kvůli porušení pravomocí byl zadržen vicepremiér povstalecké vlády Alexandr Kaljusskij a ministr pro energetiku Alexej Granovskij. Podrobnosti sděleny podle TASS nebyly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video