Vyslanec Merkelové v ECB odchází, míří do německé vlády | E15.cz

Vyslanec Merkelové v ECB odchází, míří do německé vlády

Jörg Asmussen
Jörg Asmussen
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Martin Jost - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jörg Asmussen odejde z šestičlenného výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) a přijme funkci náměstka na ministerstvu práce v nové německé vládě velké koalice. Agentuře Reuters to dnes sdělila Andrea Nahlesová, která se podle víkendových dohod mezi konzervativci a sociálními demokraty (SPD) stane ministryní práce za SPD. Asmussen svůj odchod z prestižní funkce vysvětlil rodinnou situací.

Respektovaný ekonom Asmussen působil jako člen SPD ve funkci náměstka spolkového ministra financí v letech 2008 až 2011. V roce 2012 jej konzervativní kancléřka Angela Merkelová jmenovala do užšího vedení ECB namísto Jürgena Starka. Ten odstoupil kvůli nesouhlasu s tím, že ECB zavedla program nákupů dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí.

„Rozhodnutí odejít z výkonného výboru ECB nebylo pro mě snadné ,“ řekl Asmussen. „Důvody pro tento krok jsou čistě soukromé a souvisejí s mou rodinnou situací,“ dodal.

O Asmussenovi se po zářijových v Německu volbách mluvilo jako o možném kandidátovi na ministra financí, pokud by SPD tento úřad převzala jako za poslední velké koalice v letech 2005 a 2009. Asmussen tehdy říkal, že chce naplnit v užším vedení ECB celý svůj osmiletý mandát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video