Vzniká největší zóna volného obchodu – od Číny po Austrálii

Čína

Čína Zdroj: profimedia.cz

V asijsko-pacifickém regionu vznikne údajně největší zóna volného obchodu na světě. Podle agentury DPA se na tom shodlo 16 zemí, které se tento týden účastnily východoasijského summitu v kambodžské metropoli Phnompenhu. Spojené státy obchodní spolupráci asijských zemí podporují, snaží se ale prosadit podobné společenství bez Číny.

Plánované společenství, o kterém se jednalo v Kambodži, má zahrnout Čínu a Japonsko, tedy druhou a třetí největší světovou ekonomiku, dále pak Jižní Koreu, Indii, Austrálii, Nový Zéland a desítku členů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Zúčastněné země představují více než třetinu světové populace a podle čínského tvrzení také třetinu světového exportního objemu. Jednání o novém obchodním bloku s názvem Regional Comprehensive Economic Partnership začnou příští rok, zóna má fungovat od roku 2015.

Bližší spolupráci asijských států nicméně komplikuje spor Číny a pěti jejích sousedů o kontrolu nad strategickými vodami Jihočínského moře, které jsou rovněž bohaté na ryby a nerostné zdroje. Tento spor byl také jedním z hlavních témat kambodžské schůzky.

USA se snaží Čínu z asijské spolupráce vyčlenit

Summitu ASEAN, který v Phnompenhu skončil v úterý, se zúčastnil i americký prezident Barack Obama. Spojené státy prosazují konkurenční 11členné Transpacifické partnerství, jehož účastníky by měly být podobné státy, ovšem s výjimkou Číny.

Někteří analytikové označují americkou iniciativu za součást snahy Spojených států omezit moc Číny, která je největším světovým producentem a vývozcem průmyslového zboží.

Obama to sám přiznal v prezidentské kampani. „Organizujeme obchodní svazky s jinými zeměmi než s Čínou, tak aby Čína začala pociťovat tlak ohledně dodržování základních mezinárodních norem,“ řekl.