Vztahy Turecka a Rakouska chladnou, Turci odvolali velvyslance ke konzultacím | E15.cz

Vztahy Turecka a Rakouska chladnou, Turci odvolali velvyslance ke konzultacím

Mevlüt Çavusoglu
Mevlüt Çavusoglu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko odvolalo svého velvyslance v Rakousku ke konzultacím. Oznámil to dnes šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu. Rakouští politici jsou vůči Ankaře v poslední době kritičtí, někteří navrhují ukončení rozhovorů o budoucím vstupu Turecka do Evropské unie. "Odvolali jsme velvyslance v Ankaře do Vídně ke konzultacím a abychom přezkoumali naše vztahy (s Rakouskem)," citovala Çavuşoglua provládní agentura Anadolu.

Napětí mezi oběma státy v poslední době roste spolu s tím, jak se množí kritika rakouských politiků na adresu režimu vládnoucího v Turecku. Ankaru rozlítil požadavek rakouského kancléře Christiana Kerna nebo šéfa rakouské diplomacie Sebastiana Kurze z počátku srpna ukončit přístupová jednání EU s Tureckem. Přední poslanec rakouské strany Zelených Peter Pilz později vyzval, aby Vídeň uvalila zbrojní embargo na Turecko.

Další kaňkou na vztazích obou států se staly titulky na světelném panelu na vídeňském letišti, které hlásaly, že Ankara umožňuje sex s dětmi mladšími 15 let. Staženy byly po intervenci tureckého velvyslance v Rakousku. Naposledy dnes si Çavuşoglu předvolal rakouského velvyslance, aby vysvětlil, proč byla ve Vídni povolena demonstrace na podporu separatistické turecké Strany kurdských pracujících (PKK).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video