Washington a Maryland žalují Trumpa, prý si nadále drží páky na kluby a hotely | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Washington a Maryland žalují Trumpa, prý si nadále drží páky na kluby a hotely

ČTK

Americký stát Maryland a federální distrikt hlavního města Washingtonu zažalovaly prezidenta Donalda Trumpa kvůli zahraničním finančním operacím jeho rodinných podniků. Podle úřadů samosprávy porušuje Trump ústavu tím, že stále udržuje vazby na své hotely či kluby, které od jeho nástupu do funkce spravuje fond vedený jeho dvěma syny. Bílý dům oponoval slovy, že Trumpovo jednání se ústavě neprotiví.

"Prezidentovy střety zájmů ohrožují naši demokracii," řekl dnes novinářům generální prokurátor státu Maryland Brian Frosh, který podal žalobu spolu se svým washingtonským kolegou Karlem Racinem. "Fakt, že prezident nadále porušuje ústavu a ignoruje práva Američanů, nemůžeme brát jako nový přijatelný status quo," dodal Frosh.

Trump před nástupem do funkce slíbil odejít z čela svých podniků, mezi něž patří mimo jiné rozlehlý hotel poblíž Bílého domu či luxusní rekreační komplex na Floridě, v němž jako prezident přivítal několik zahraničních státníků.

Správu svého byznysu hlava státu sice formálně svěřila fondu vedenému syny Donaldem a Erikem, avšak podle žaloby se od něho zcela neodstřihla a porušuje pasáž ústavy zakazující prezidentovi kvůli prevenci korupce přijímat dary či platby ze zahraničí bez schválení Kongresu.

Trump postavil naše představy o významu USA na hlavu. Země ztrácí roli lídra, píší Financial Times

Hosté Trumpových hotelů či klubů mohou být motivováni k pobytu v nich snahou získat jeho přízeň, čímž navíc podle svých odpůrců prezident získává nespravedlivou výhodu nad konkurenčními hoteliéry.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer na žalobu reagoval slovy, že Trump zmíněnou část ústavy neporušuje. Aktivita Marylandu a distriktu hlavního města je podle něho motivována politicky, neboť samosprávu tam ovládají demokraté.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!