Z Kaddáfího pevnosti bude zábavní park | E15.cz

Z Kaddáfího pevnosti bude zábavní park

Z Kaddáfího pevnosti bude zábavní park
Víceúčelová pevnost. Zničený komplex sloužil jako velitelství, kasárna, bunkr i zázemí s bazénem a hřišti pro Kaddáfího a jeho hosty. Věří se, že se jeho obyvatelé díky systému chodeb mohli dostat na některá místa Tripolisu, i na pobřeží Středozemního moře.
• 

Pavla Palaščáková

Libyjská vláda dlouho váhala, co udělat s rozvalenou pevností Báb al-Azízíja v Tripolisu, kterou obýval někdejší vůdce Muammar Kaddáfí. Před časem uvažovala o tom, že na parcele „města ve městě“ vznikne knihovna, divadlo nebo památník obětem povstání.

Kultura a pieta ale nakonec zůstaly stranou. „Tento prostor bude přeměněn na zelenou plochu a zábavní park, místo k obveselení libyjských rodin,“ informovala tento týden ministryně kultury.

Vojenskou základnu o rozloze šesti čtverečních kilometrů na strategickém místě mezi centrem města a letištěm podědil Kaddáfí po svém předchůdci a vylepšil ji. Nálety NATO a útoky povstalců ji však těžce poničily. Rebelové po vpádu dovnitř rozbili oslavné sochy a spálili vůdcův proslulý beduínský stan. Na průzkum rezidence pak přispěchala řada zvědavců. Odnesli si s sebou drahou elektroniku a všemožné suvenýry.

Komplex s jeho obyvateli vzbuzoval za Kaddáfího režimu podle vzpomínek místních takový respekt, že se někteří projíždějící báli na něj pohlédnout. Nyní ruiny budov hyzdí město a jsou znovu postrachem pro kolemjdoucí.

Ministerstvo ohlásilo, že v nejbližší době začne s odklízením nebezpečných trosek. Podle zpráv médií se však do odstraňování sutin tří betonových vnějších zdí z chodníků už před pár dny pustili dobrovolníci v buldozerech. „Děláme to proto, že Tripolis je tváří naší země,“ citoval server deníku Libya Herald jejich šéfa.

Plány parku úřad ještě nezveřejnil. Uvedl jen, že se na jeho výstavbě má podílet osm soukromých společností. Nejdříve však bude nutné vyřešit problém bezprizorních rodin, které po převratu zařízení obsadily. Vláda slíbila, že jim sežene nové ubytování.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!