Za pád ruského letadla může IS, tvrdí americký kongresman | E15.cz

Za pád ruského letadla může IS, tvrdí americký kongresman

Trosky ruského letounu
Trosky ruského letounu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na palubě ruského letadla, které se v sobotu zřítilo nad egyptským Sinajským poloostrovem, byla bomba nastražená radikály z organizace Islámský stát (IS). Naznačují to podle předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michaela McCaula dosavadní důkazy. Pokud se to potvrdí, mělo by podle něj Rusko přehodnotit svou strategii v Sýrii.

Kromě atentátu IS, který za pravděpodobnou příčinu pádu letadla považuje i Británie, nevyloučil McCaul ani možnost, že se airbusu společnosti Kogalymavia odlomil ocas. Na zadní části stroje se totiž podle něj před několika lety pracovalo. O jaké práce se mělo jednat, ale neupřesnil.

„Myslím ovšem, že pravděpodobnější scénář, na který ukazují všechny indicie, je, že to byl útok ISIS spáchaný pomocí výbušného zařízení v letadle,“ dodal McCaul. ISIS je zkratka Islámského státu v Iráku a Levantě, staršího označení IS.

Souvislost případného atentátu s nedávnou výzvou vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího, aby se islamisté sjednotili v boji proti Rusku a Západu v Sýrii a Iráku, McCaul ale odmítl. Podle něj totiž příprava této akce mohla trvat poměrně dlouhou dobu.

Rusko se má více zaměřit na IS

Pokud se skutečně potvrdí, že za pádem letadla je bomba nastražená Islámským státem, mělo by Rusko podle předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost přehodnotit svou strategii v Sýrii a začít více útočit na pozice IS. Dosud se Moskva soustředila především na bombardování povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada na severozápadě země.

„Myslím, že bychom měli vést protiteroristickou válku s ISIS mnohem intenzivněji, protože když je to ruské letadlo dnes, může to být americké letadlo zítra,“ dodal McCaul.

Při pádu ruského stroje letícího z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu zahynulo všech 224 lidí, kteří byli na palubě. K odpovědnosti za katastrofu se krátce po neštěstí přihlásili radikálové z IS působící na Sinaji; ve středu své tvrzení zopakovali s tím, že to nemusejí ničím dokazovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video