Za zastavení migrace urychlíme přístupová jednání, slíbila Turkům Merkelová | E15.cz

Za zastavení migrace urychlíme přístupová jednání, slíbila Turkům Merkelová

Německá kancléřka a turecký premiér
Německá kancléřka a turecký premiér
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová dnes slíbila v Ankaře, že se Berlín zasadí o urychlení procedur v udělování víz tureckým občanům a také rozhovorů o vstupu do Evropské unie. Učinila tak ve snaze dosáhnout dohody s Tureckem ohledně zastavení přílivu uprchlíků do Evropy přes jeho území.

Šéfka německé vlády rovněž vyjádřila naději, že Turecko po předčasných listopadových volbách vyvine úsilí k usmíření se separatistickými Kurdy, s nimiž turecká armáda oživila ozbrojený konflikt. Také podotkla, že je ve společném zájmu Evropské unie a Turecka politické vyřešení syrské občanské války, kvůli které se v posledních letech vzedmula uprchlická vlna. Její následky nepociťují už jen státy sousedící se Sýrií, ale i Evropa.

Merkelová se setkala s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem i premiérem Ahmetem Davutogluem. Ten řekl, že břemeno uprchlické krize musejí země, které jí jsou zasaženy, nést rovnoměrně. Zopakoval názor Ankary, že by v severní Sýrii měla vzniknout bezpečnostní zóna, kde by se soustředili obyvatelé země prchající ze svých domovů, aniž by opouštěli svou zemi.

Také se vyjádřil kriticky k ruské letecké intervenci proti syrským povstalcům: nálety v okolí Halabu na severu země mohou vyvolat novou migrační vlnu. S Merkelovou se prý Davutoglu mimo jiné dohodl, že se urychlí některé kapitoly přístupových rozhovorů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video