Záhřebského starostu zadržela policie. Kvůli korupci | E15.cz

Záhřebského starostu zadržela policie. Kvůli korupci

Záhřebského starostu zadržela policie. Kvůli korupci
Milan Bandić
• 
ZDROJ: Tony Bowden CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK
čap

Chorvatská policie kvůli podezření z korupce zadržela dlouholetého starostu Záhřebu Milana Bandiče. Spolu s několika dalšími představiteli radnice strávil noc v cele. Bandić se na přelomu let 2009 a 2010 neúspěšně ucházel o prezidentský úřad.

„Po několika měsících zevrubného kriminálního vyšetřování bylo zadrženo několik osob kvůli podezření z nelegálních aktivit ve městě Záhřeb a v (komunálním) podniku Zagrebački Holding,“ oznámil úřad prokurátora. Nicméně zadržené nijak neidentifikoval, uvedl jen, že ve vazbě skončilo několik lidí ze záhřebské radnice.

Chorvatská média se ale i s odkazem na policejní zdroje a zveřejněné fotografie Bandiče v doprovodu s vyšetřovateli shodují, že v neděli byl zadržen i starosta. Bandič byl již v minulosti několikrát spojován s několika případy uplácení a zneužívání moci, dosud ale podle Reuters nebyl nikdy zadržen a ani vyslýchán.

Starosta od roku 2000

Osmapadesátiletý Bandić patří k prominentním chorvatským politikům, záhřebskou radnici vede od roku 2000. V chorvatské metropoli žije zhruba pětina obyvatel 4,3milionového Chorvatska.

Chorvatsko je od loňského roku nejmladším a v pořadí 28. členem Evropské unie. Brusel ještě před přijetím této někdejší jugoslávské republiky do evropského bloku po Záhřebu žádal razantní přístup ke korupčním případům.

Rozsáhlé protikorupční tažení prokuratura zahájila v roce 2010, od té doby bylo odsouzeno několik bývalých vysokých představitelů země, mimo jiné i někdejší premiér Ivo Sanader.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!