Zaorálek dostal v Pekingu pozvání pro Zemana do Číny | E15.cz

Zaorálek dostal v Pekingu pozvání pro Zemana do Číny

Zaorálek dostal v Pekingu pozvání pro Zemana do Číny
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vlevo) a jeho čínský protějšek Wang I spolu jednali 29. dubna v Pekingu. Ze setkání vzešlo prohlášení o vzájemné spolupráci obou států. Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Peking zve českého prezidenta Miloše Zemana do Číny. Prohlásil to ministra zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že termín zatím není znám. Do Prahy by naopak mohl přijet čínský prezident Si Ťin-pching, který projevil zájem o návštěvu Česka. Na podzim by do Prahy měl také přiletět čínský premiér Li Kche-čchiang na setkání s předsedy vlád zemí střední a východní Evropy.

Otevřít dveře pro cesty vrcholných českých představitelů do Číny byl jedním z cílů nynější Zaorálkovy třídenní návštěvy Pekingu. „Cesta je skutečně otevřená, aby do Číny přijely i další návštěvy, aby přijel ministr průmyslu (Jan Mládek), ministr zdravotnictví (Svatopluk Němeček), a dokonce jsme dostali pozvání i pro prezidenta České republiky,“ uvedl Zaorálek.

Termín, kdy by se Zeman mohl do Číny vydat, podle ministra ještě nepadl. Už v minulosti se objevily informace, že by se jeho zvažovaná cesta mohla uskutečnit na konci letošního roku.

„Stejně tak se můžeme dočkat poměrně významných návštěv z Číny v České republice, protože se ukázalo, že i čínský prezident by do budoucna stál o možnost navštívit Prahu,“ prozradil Zaorálek.

Čínský prezident byl v Praze naposledy v roce 1987

Číňané podle něj pozitivně hodnotili únorovou Zemanovu schůzku s prezidentem Si Ťin-pchingem v dějišti zimních olympijských her v Soči. I při ní Si pozval Zemana do Číny a český prezident naopak svého kolegu pozval do Česka. Zatím poslední cesta nejvyššího čínského představitele do Prahy se uskutečnila v roce 1987.

Kromě čínského prezidenta by Česko mohlo ještě letos přivítat i premiéra Číny Li Kche-čchianga, který by se měl zúčastnit ekonomického fóra předsedů vlád zemí 16+1, což jsou státy střední a východní Evropy a Čína. Tento summit by se měl konat na podzim v Praze, zvažovanými termíny jsou září nebo říjen.

Čína, druhá největší ekonomika světa, svůj růst letos ještě zpomalí

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!