Zaorálek: EU protiruské sankce nezmírní | E15.cz

Zaorálek: EU protiruské sankce nezmírní

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie s velkou pravděpodobností neuvolní na konci října nynější podobu protiruských sankcí uvalených kvůli ukrajinské krizi. Po jednání ministrů zahraničí zemí osmadvacítky to novinářům v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek. Řada zemí podle něj také dala najevo, že nehodlá uznat volby, které na východě Ukrajiny vyhlásili separatisté na 2. listopadu.

„Není možné mluvit o nějakém snižování, odbourávání sankcí vůči Ruské federaci,“ prohlásil český ministr. Příměří na východě země se podle něj sice „jakž takž drží s velkými problémy“, ale ruská strana neplní body, které pro ni plynou z několikabodového plánu o příměří. Připomněl například závazky týkající se monitoringu hranice. Naopak na ukrajinské straně jsou podle něj vidět konkrétní legislativní a další kroky.

Šéfka evropské diplomatické služby Catherine Ashtonová se na tiskové konferenci po lucemburské schůzce omezila na připomínku, že EU má podobu sankcí posoudit a nepochybně tak učiní. „Jsou některé povzbuzující zprávy, ale daleko více věcí je dál hluboce znepokojujících,“ poznamenala.

Český premiér Bohuslav Sobotka řekl, že by Evropa měla sankce posuzovat také v návaznosti na to, jestli se podaří dosáhnout dohody o zásobování Ukrajiny plynem. „Pokud se podaří natrvalo zastavit boje, pokud se bude rýsovat politické řešení, pokud se obnoví zásobování Ukrajiny plynem, pak si myslím, že je důvod pro to, aby Evropa zvážila rozsah sankcí,“ podotkl.

EU separatistické volby neuzná

Řada ministrů na jednání podle Zaorálka prohlásila, že jejich země neuznají separatistické volby, které se mají v Doněcku a Luhansku konat 2. listopadu. „Volby nenaplní podmínky, které byly stanoveny. Nerespektují ústavu ani nebudou monitorovány misí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE),“ připomněl ministr. „Pořadatelé nerespektují žádná pravidla, tak my dopředu říkáme, že nebudeme respektovat výsledek,“ poznamenal.

Naopak předčasné parlamentní volby na Ukrajině, organizované na 26. října, podle Zaorálka „nic nezastaví“. Země je podle něj připravena a schopna hlasování uskutečnit. „Já osobně nemám pochyb, že volby se podaří zvládnout, že je Ukrajina připraví,“ řekl český ministr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video