Západ prý dokončuje přípravy na ofenzivu proti libyjské odnoži IS | E15.cz

Západ prý dokončuje přípravy na ofenzivu proti libyjské odnoži IS

Ilustrační foto města hlavní města Libye Tripolis
Ilustrační foto města hlavní města Libye Tripolis
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

V Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi, řekl listu The Wall Street Journal (WSJ) velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum je podle něj v Římě. Libyjští politici se přitom stále ještě nedohodli na společné vládě a země nemá centrální vedení.

„Čekáme na ustavení libyjské vlády, žádné válečné centrum není,“ reagoval na Bolducova slova na twitteru náměstek italské ministryně obrany Domenico Rossi. Jeho šéfka Roberta Pinottiová ale minulý týden přiznala, že se právě připravuje jednotka, která má zajistit bezpečnost a stabilitu Libye.

Agentura AFP dnes uvedla, že v Paříži, Londýně a Římě se v posledních dnech hovoří stále častěji o tom, že francouzští, italští a britští vojenští specialisté jsou už připraveni vyrazit do Libye. List Il Corriere della Sera napsal, že k odjezdu je nachystáno 50 Italů.

Podle sdělovacích prostředků se cizinci vojenských operací nezúčastní, ty povedou jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tobrúku. Nasazeny by mohly být i milice Fadžr Libya, které jsou ozbrojenou silou vlády v Tripolisu a které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího.

Zahraniční specialisté mají zajistit kontakt mezi bojujícími jednotkami, získávat tajné informace, mapovat terén, poskytovat zbraně a komunikační prostředky.

Vláda v Tripolisu prohlásila, že bude jakoukoli intervenci považovat za napadení, vedení z Tobrúku zase chce, aby operace nebyla zahájena bez předchozí dohody

Americká armáda už provádí monitorovací lety a má za sebou dva nálety. Jeden z nich byl 19. února veden na tábor IS v Sabrátě a zemřelo při něm několik desítek lidí.

Do operace se zřejmě zapojí francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která už vyplula z Perského zálivu a míří do Středozemního moře, oficiálně ale kvůli společným manévrům s egyptským námořnictvem.

Že přípravy už vrcholí, potvrdil z Libye i jeden z velitelů milicí Fadžr Libya. Podle něj už jsou britští vojáci v Misurátě a začali kontaktovat milicionáře. Velitel řekl, že kampaň, která má vytlačit bojovníky IS z Libye, začne již brzy.

Pět tisíc bojovníků islamistů

Odhaduje se, že hnutí Islámský stát má v Syrtě až pět tisíc bojovníků, mezi nimiž jsou stovky Tunisanů, Súdánců, Jemenců a také příznivců nigerijské skupiny Boko Haram. Prošli prý výcvikem a jsou připraveni útočit.

„Je třeba jednat. Musíme se ale vyhnout omylům z minulosti, známe intervence vedené bez středně i dlouhodobého výhledu,“ řekl italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. Itálie trvá na tom, že zásah musí povolit OSN na žádost uznávané libyjské vlády. „Musíme mít na místě jasného partnera,“ citovala AFP také zástupce amerického ministerstva obrany.

Vláda v Tripolisu prohlásila, že bude jakoukoli intervenci považovat za napadení, vedení z Tobrúku zase chce, aby operace nebyla zahájena bez předchozí dohody. Pinottiová řekla, že je „absurdní a nemyslitelné“ mluvit o vojenské okupační intervenci a že se o ní ani neuvažuje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.