Zatykač na Assange je platný, rozhodl švédský soud | E15.cz

Zatykač na Assange je platný, rozhodl švédský soud

Julian Assange
Julian Assange
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Švédský soud potvrdil platnost zatykače na zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks Juliana Assange kvůli podezření ze znásilnění. Assange, který se před švédskými vyšetřovateli léta skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, se podle sdělení jeho obhájce hodlá odvolat k nejvyššímu soudu.

Stockholmský soud dospěl k závěru, že Assange je stále podezřelý ze znásilnění. Také se domnívá, že hrozí, že se Australan vyhne možnému trestu. Soud tak nevyhověl Assangeovi, který žádal, aby švédská justice upustila od jeho stíhání a aby zatykač z roku 2010 zrušila.

Assange obvinění odmítá a v roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby předešel zatčení britskou policií a vydání do Švédska. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Svévolné zadržování

Komise při Radě OSN pro lidská práva v únoru v reakci na Assangeovu stížnost uvedla, že Británie a Švédsko Australana od prosince 2010 svévolně zadržují. Podle komise by Assange měl být osvobozen a odškodněn. Stockholm sdělil, že názor komise vyšetřování neovlivní. Londýn se proti dobrozdání komise OSN důrazně ohradil.

„Jsme přirozeně zklamáni tím, že se švédské soudy opět rozhodly ignorovat obtížnou životní situaci Juliana Assange,“ řekl po vynesení verdiktu agentuře AP Assangeův advokát Per Samuelson. „Ignorovaly nebezpečí, že bude vydán k trestnímu stíhání do Spojených států, dodal. Zároveň sdělil, že se jeho mandant proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu.

Švédští prokurátoři tvrdí, že nejsou v kontaktu se svými kolegy v USA. Prohlašují také, že by případné předání Assange do Spojených států vyžadovalo souhlas Británie. Vzhledem k nadstandardním britsko-americkým vztahům lze ovšem předpokládat, že by Londýn s takovým souhlasem příliš neváhal.

Nezávazné stanovisko OSN

Odvolací soud v odůvodnění svého dnešního verdiktu mimo jiné uvedl, že se prokuratura aktivně snaží s vyšetřováním pokročit a dohodla se na výslechu Assange na ekvádorské ambasádě. V jejím zastoupení by ho měli provést ekvádorští prokurátoři 17. října.

„To znamená, že v současné době není žádný důvod ke zrušení zatykače. Návrh Juliana Assange v tomto smyslu proto musí být odmítnut,“ konstatoval soud.

Zároveň rezolutně odmítl výhrady Komise při Radě OSN pro lidská práva k postupu vůči Asangeovi a jeho „svévolnému zadržování“ nuceným pobytem na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Soud poukázal na to, že stanovisko komise není pro švédskou justici právně závazné, a dodal, že Asangeův pobyt na ekvádorském velvyslanectví „nelze považovat za nezákonné zbavení svobody“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.