Zemřel Kypřan Luka, který svědčil proti Krejčířovi v případu vraždy | E15.cz

Zemřel Kypřan Luka, který svědčil proti Krejčířovi v případu vraždy

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
• 
ZDROJ: ctk/sapa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kypřan Jorgos Luka, který v Jihoafrické republice v případu vraždy svědčil proti Čechu Radovanu Krejčířovi, zemřel v pondělí večer na rakovinu plic. Podle jihoafrických médií se touto smrtí pro souzeného uprchlíka před českou spravedlností zřejmě uzavírá jedna z trestních kauz v Jihoafrické republice. Krejčířovi advokáti hodlají požádat prokuraturu, aby posoudila možnost jejich klienta v tomto případu zcela a definitivně očistit.

Luka v dubnu před soudem vypověděl, že Krejčíř v roce 2010 zastřelil majitele sítě striptýzových klubů Lollyho Jacksona. Z vraždy byl obžalován sám Kypřan, který však tvrdil, že vykonavatelem činu, jehož byl přímým svědkem, byl právě Krejčíř. Ten svou účast na Jacksonově smrti popírá. Nemocný Luka podle něj podlehl tlaku lidí, kteří se údajně snaží Čecha do případu zatáhnout.

Podle jihoafrických médií byl Luka v případu klíčovým svědkem. „Už se nikdy nedozvíme, kdo zabil Lollyho, protože ten případ zemřel s Jorgosem. Dnešek je opravdovou tečkou za jednou tragickou událostí,“ řekl zpravodajskému webu Times Live bývalý mluvčí Jacksonovy sítě klubů Sean Newman.

Vražda kvůli dluhu

Jackson byl zabit 3. května 2010 v Lukově domě v Kempton Parku. Motivem činu byl údajně spor o dluh ve výši 740 tisíc randů (1,5 milionu korun). Luka se nejprve k činu přiznal a uprchl na Kypr. Vydán do JAR byl loni v únoru a následně výpověď změnil a od vraždy se distancoval.

Důvodem Lukova útěku na Kypr byl údajně strach o vlastní život, neboť prý Krejčířovi odmítl pomoci při odklízení těla. Krejčíř mu prý pak vyhrožoval, telefonoval mu na Kypr a řekl mu, že pokud bude vypovídat proti němu, Krejčířovi lidé na Kypru ho zabijí.

Odsouzený uprchlík
Krejčíř, který byl v Česku odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007; ve vazbě je od roku 2013. Čelí mimo jiné obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Luka podle mluvčí jihoafrické vězeňské služby Manelisy Wolelaové zemřel v pondělí krátce po 20:00 SELČ ve vězeňské nemocnici ve městě Pretoria. Právníci se v posledních týdnech marně pokoušeli vyjednat jeho propuštění kvůli vážnému zdravotnímu stavu.

Už když proti Krejčířovi vypovídal, trpěl rakovinou plic v posledním stádiu. U soudu seděl v kolečkovém křesle a při dýchání si pomáhal kyslíkovou maskou. Soudkyně Geraldine Borchersová ale odmítla Luku propustit, neboť v JAR neměl rodinu ani majetek, a nebylo tak prý možné zaručit, že by se dostavil k dalšímu projednávání svého případu.

Krejčíř prý vyjádřil soustrast

Lukova rodina rozhodnutí jihoafrického soudu označila za „nehumánní“. „Nechali ho zemřít samotného ve vězeňské cele. Není to spravedlivé. Kde zůstala lidská práva,“ uvedl jeho bratr Dimitrios Panajotu.

Souzený Čech podle zpravodajského webu EWN uvedl, že Lukovu smrt „neoslavuje“. „Jsem velmi smutný z toho, co se mu stalo. Znám jeho rodinu, jeho děti. Nejsem také rád, že nemáme příležitost ho u soudu vyzpovídat a zeptat se ho na obvinění, které proti mně vznesl,“ řekl Krejčíř. Rodině zesnulého prý písemně vyjádřil soustrast.

Krejčíř, který byl v ČR odsouzen k deseti a půl roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik, žije v JAR od roku 2007; ve vazbě je od roku 2013. Čelí mimo jiné obžalobám z účasti na vraždách údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy a z příprav vraždy soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video