Zemřel německý exministr zahraničí Westerwelle, prohrál boj s leukémií | E15.cz

Zemřel německý exministr zahraničí Westerwelle, prohrál boj s leukémií

Zemřel německý exministr zahraničí Westerwelle, prohrál boj s leukémií
Bývalý německý ministr zahraničí Guido Westerwelle
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Ve věku 54 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Guido Westerwelle. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Westerwellovu nadaci. Někdejší šéf Svobodné demokratické strany (FDP) trpěl leukémií. Šéfem německé diplomacie byl Westerwelle od října 2009 do prosince 2013, do roku 2011 zastával také funkci vicekancléře.

Westerwelle zemřel na univerzitní klinice v Kolíně nad Rýnem na následky leukémie, kterou u něj lékaři diagnostikovali v létě 2014. Informaci o úmrtí oznámila jeho nadace, která na svých stránkách zveřejnila fotku s jeho dlouholetým přítelem Michaelem Mronzem se slovy: „Bojovali jsme…. a jsme vděčni za čas, který jsme spolu mohli strávit. Láska je věčná.“

Westerwelle patřil od 80. let k důležitým postavám německé politické scény. Členem FDP byl od roku 1980, v letech 2001 až 2011 stál v jejím čele. Tuto stranu přivedl v roce 2009 do vlády Angely Merkelové, v níž sám zaujal místo ministra zahraničí. Vládu opustil po neúspěchu FDP ve volbách v roce 2013. Poté se věnoval své nadaci zaměřené především na šíření a posilování demokracie ve světě.

Wir trauern um unseren Chef Guido Westerwelle. Er verstarb am 18. März 2016 in der Uni-Klinik Köln an den Folgen seiner...

Zveřejnil(a) Westerwelle Foundation dne 18. březen 2016

Guido Westerwelle se narodil 27. prosince 1961 v Bad Honnefu v Severním Porýní-Vestfálsku. Vystudoval práva na univerzitě v Bonnu, kde poté pracoval jako advokát. V roce 1994 získal doktorát. Od roku 1996 do roku 2013 zasedal v německém parlamentu.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud