Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje | E15.cz

Zkáza Mosulu. Perla na řece Tigris leží v troskách, armáda postupuje

Info.cz

Trosky, mrtvá těla teroristů, kouř a střelba, takový dojem mají z Mosulu zahraniční reportéři. 

Z iráckého města, které od roku 2014 ovládá samozvaný Islámský stát, denně prchají desítky a stovky obyvatel. Před válkou jich tady žily skoro tři miliony. V roce 2015 tu zůstalo už asi jen 600 tisíc lidí.

A i ti neustále odcházejí. „Ztratili jsme všechno. Naše srdce, naši víru, náš majetek. Už sem nepatříme. Chceme už jen mír,“ tvrdí zdrcení zbývající obyvatelé.

 Irácké jednotky dobyly letiště v Mosulu, důležitý strategický bod

Do druhého největšího iráckého města se stále dostanou zahraniční reportéři. Ti ze CNN ale popisují, že fungovat v troskách někdejšího historického města na řece Tigris, je nepředvídatelné. Situace se podle útoků mění z minuty na minutu. Přestože se opakovaně snaží dostat do centra města, kvůli stále trvajícím bojům se jim to ne vždy podaří, občas musí prchat před střelbou.

Podívejte se na situaci v Mosulu:

Ani komplikovaná situace zahraničních novinářů se ale nemůže rovnat zoufalství místních obyvatel. Město obcházejí iráčtí vojáci, kteří legitimují a kontrolují každého, kdo by mohl patřit k IS.

Rozlišit dobré od zlých může být těžké. Vojáci se zde spoléhají hlavně na síť informátorů. Místní obyvatelé, které novináři potkávají, mají nezvykle bledou pleť. V posledních měsících totiž strávili dost času ve sklepeních a krytech, kam se ukrývali před zuřící válkou.

Celý článek čtěte na serveru Info.cz 

Autor: Info.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!