Zpřísněte kontroly na hranici s Rakouskem, vyzvalo Bavorsko Berlín | E15.cz

Zpřísněte kontroly na hranici s Rakouskem, vyzvalo Bavorsko Berlín

Bavorský premiér Horst Seehofer
Bavorský premiér Horst Seehofer
• 
ZDROJ: Michael Lucan, Wikimedia Commons (CC-BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bavorská vláda po pařížských atentátech vyzvala vládu spolkovou, aby okamžitě zpřísnila kontroly na hranicích s Rakouskem. Na této hranici má spolková policie napříště kontrolovat všechny přechody, a ne jen vybrané, jak je tomu doposud po nedávno obnovených hraničních kontrolách. Vyzvali k tomu bavorský premiér Horst Seehofer a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

„Musí se nasadit personál, jenž by zajistil účinnou kontrolu všech hraničních přechodů,“ řekl Hermann. Pokud nebude mít spolková policie dostatek lidí, má podle ministra kontroly převzít bavorská policie. Bavorští politici z Křesťanskosociální unie (CSU) tak dál zvyšují tlak na kancléřku Angelu Merkelovou, aby revidovala svou politiku „otevřených dveří“ vůči uprchlíkům. Pařížské teroristické útoky podle nich zvýraznily potřebu přísnější kontroly přílivu uprchlíků.

Seehofer potvrdil, že trvá na svém požadavku přibrzdění migračního toku. „Ještě nejsme úplně zajedno. To nemohu popřít,“ řekl ke sporu s Merkelovou. Bavorský ministr financí Markus Söder v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag řekl, že nekontrolovaná a ilegální imigrace nemůže dál pokračovat. „Paříž všechno změní,“ domnívá se Söder.

Směšování dvou problémů

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová, která je z kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), sesterské strany CSU, dnes naopak zdůraznila, že by bylo chybou směšovat migrační krizi v Evropě a hrozbu terorismu.

Terorismus je podle ní „tak dobře organizovaný, že nemusí riskovat náročné uprchlické trasy a někdy životu nebezpečné přeplouvání moře“. U těla jednoho z pařížských sebevražedných atentátníků se našel syrský pas. Muž byl v říjnu registrován jako uprchlík v Řecku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video