Ztratili jsme sympatie Evropy, kritizoval Kiska vládu za přístup k migrační krizi | E15.cz

Ztratili jsme sympatie Evropy, kritizoval Kiska vládu za přístup k migrační krizi

Andrej Kiska
Andrej Kiska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenský prezident Andrej Kiska dnes kritizoval levicovou vládu premiéra Roberta Fica za její přístup k řešení migrační krize v EU. Bratislava podle něj prohrála v otázce zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků z důvodu, že nepochopila solidaritu mezi členskými zeměmi EU a že nenabídla dostatečnou dobrovolnou pomoc k řešení přílivu uprchlíků.

„Když Slovensko v červenci oznámilo, ještě na dobrovolné bázi, přijetí stovky lidí z celkového počtu 40 tisíc, ztratili jsme sympatie ve většině Evropy. Ztratili jsme porozumění a pochopení i pro každý rozumný argument. Slovensko se stalo objektem narážek a zesměšňování evropských a světových medií. Jakoby se ze slovenské pozice vytratil člověk,“ řekl Kiska v projevu před poslanci slovenského parlamentu.

Představitelé jednobarevné vlády sociálních demokratů dlouhodobě odmítají rozmístění migrantů mezi členské státy EU na základě kvót. Slovensko také odmítlo na dobrovolném principu poskytnout azyl většímu počtu migrantů. Premiér Fico v této souvislosti zmiňoval údajné bezpečnostní riziko či skutečnost, že výrazná většina běženců prý prchá z vlasti pouze za lepšími ekonomickými podmínkami. Ficova vláda se rozhodla, že rozhodnutí většiny členských států EU o zavedení kvót napadne žalobou u soudu EU a že rozhodnutí o kvótách se nepodřídí.

„Zvláště v politické debatě zazníval až příliš silně právě takový tón, který strach ze všech migrantů povzbuzoval. Od bezprostřední bezpečnostní hrozby, kterou by prý představovalo několika stovek nebo tisíc lidí prchající před válkou. Až po necitlivost a podsouvání názoru, jako by téměř všichni migranti byli ekonomičtí spekulanti a do Evropy přicházejí jen kvůli pohodlnějšímu životu,“ uvedl Kiska, podle něhož debatu o vlastním příspěvku Slovenska k řešení migrační krize v zemi nahradilo poučování jiných států, kde selhaly a co by měly dělat.

Co nejrychleji smazat nepříznivý dojem, vyzval Kiska

Slovensko by mělo podle Kisky co nejrychleji smazat nepříznivý dojem, který v souvislosti s migrační krizí zanechalo v Evropě a zároveň by se mělo dostat z osamocené pozice, do které se dostalo.

„Přijetí několika stovek nebo i tisíc lidí prchajících před válkou a násilím by bylo v silách Slovenska. Nešlo by o žádné ohrožení Slovenska, ani by to nemělo vliv na lepší nebo horší život lidí na Slovensku,“ řekl Kiska.

Fico ještě před vystoupením Kisky prohlásil, že jeho kabinet a prezident mají na uprchlickou krizi rozdílný názor. „Plnou odpovědnost za politiku v oblasti migrace má vláda,“ uvedl Fico před novináři. Za neúčast ve sněmovně během projevu prezidenta se premiér omluvil a zdůvodnil ji odjezdem na pracovní návštěvu Kuby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video