Zveřejněn další údajný rozhovor separatistů: prý věděli, že letadlo je civilní | E15.cz

Zveřejněn další údajný rozhovor separatistů: prý věděli, že letadlo je civilní

Pozorovatele OBSE a proruský radikál u trosek malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
Pozorovatele OBSE a proruský radikál u trosek malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila záznam dalšího údajného rozhovoru mezi veliteli proruských separatistů, pořízený prý dvě minuty před tím, než na východní Ukrajině minulý týden zřítil malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě. Záznam, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, má dokazovat, že separatisté o blížícím se civilním letadle věděli. Kyjev tvrdí, že letoun sestřelili proruští povstalci raketou protiletadlového systému Buk, dodaného z Ruska.

„Letí k vám ptáček. Jeden,“ hlásí podle odposlechu SBU separatista o přezdívce „Žoldák“ jinému povstaleckému veliteli, prý podplukovníkovi ruské armádní rozvědky Igoru Bezlerovi, zvanému „Běs“. „Výzvědný, anebo velký?“ ptá se Bezler. „Přes mraky není vidět, letí vysoko,“ odpovídá dotázaný. „Dobrá, chápu, přijímám. Hlaste to nahoru,“ říká Bezler a ukončuje hovor.

SBU již několik hodin po katastrofě 17. července zveřejnila nahrávky údajných telefonických rozhovorů mezi separatisty jako důkazy, že civilní letadlo sestřelili proruští rebelové.

První údajný záznam rozhovoru proruských separatistů, kteří se v něm přiznávají k sestřelení letadla:

Ruská agentura RIA Novosti naopak s odvoláním na nejmenovaný zdroj z „ukrajinských silových složek“ tvrdila, že se prý v den tragédie odehrávalo cvičení ukrajinské protivzdušné obrany a letectva, při kterém údajně došlo k odpálení rakety systému Buk a k sestřelení civilního letadla, jak už dříve tvrdila Moskva.

Kyjev vzápětí tuto verzi zavrhl a ukrajinské ministerstvo obrany opět ujistilo, že v daný den v oblasti katastrofy nelétala žádná ukrajinská vojenská letadla.

Americké zpravodajské služby ve středu připustily, že nemají žádné důkazy o přímém zapojení Ruska do pádu malajsijského letadla, které podle nich „nejpravděpodobněji“ sestřelili „omylem“ proruští povstalci. SBU nicméně tento týden avizovala, že předá mezinárodním vyšetřovatelům „nezvratné důkazy“, že se na katastrofě přímo podílela ruská armádní rozvědka GRU a tajná služba FSB.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.