Americká ekonomika na konci roku zpomalila, ale méně, než se čekalo | E15.cz

Americká ekonomika na konci roku zpomalila, ale méně, než se čekalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elvert Barnes via Flickr

ČTK

Ekonomika Spojených států zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na jedno procento, zatímco v předchozím kvartále rostla tempem dvou procent. Zpomalení ale bylo proti původnímu odhadu mírnější a výsledek výrazně překonal odhady ekonomů. Plyne to z dnešní zpřesněné zprávy amerického ministerstva obchodu.

Statistici před měsícem odhadli, že ekonomika zvolnila na konci roku růst na 0,7 procenta. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali, že dnešní zpřesnění dat ukáže pro čtvrté čtvrtletí zpomalení tempa na 0,4 procenta. Růstové tempo bylo na konci roku nejslabší od prvního čtvrtletí, kdy kvůli mrazivé zimě ekonomika rostla jen tempem 0,6 procenta.

Dnešní zpráva ukázala, že tempo snižování podnikatelských zásob bylo podstatně pomalejší, než byl původní odhad. Zatímco podle lednových údajů pohyb zásob snížil tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) o 0,45 procentního bodu, nové údaje jeho negativní vliv stanovily pouze na 0,14 bodu. Vyšší zásoby jsou ale špatným znamením pro první čtvrtletí, protože podniky budou zadávat méně nových zakázek, což omezí produkci.

Us GDP Growth Rate Zdroj: ieconomics.com

Údaje potvrdily, že za celý loňský rok se HDP největší světové ekonomiky zvýšil o 2,4 procenta. Bylo to stejné tempo jako v roce 2014. Ke zlepšení výkonu v posledním kvartále přispěl také o něco nižší obchodní deficit, který snížil růst HDP o 0,25 procentního bodu. Také podnikatelské investice klesly pomalejším tempem, než statistici odhadovali v lednu.

Slabší byly proti původním odhadům naopak spotřebitelské výdaje, které jsou hlavní složkou HDP. Výdaje rostly o dvě procenta po vzestupu o tři procenta ve třetím čtvrtletí; v lednu se jejich růst odhadoval na 2,2 procenta.

Americká centrální banka (Fed) v prosinci přistoupila k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za devět a půl roku. Minulý měsíc ale Fed připustil, že hospodářský růst se ke konci roku zpomalil, a naznačil, že další zvyšování sazeb bude zřejmě pomalejší, než dosud předpokládal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.