Americká nezaměstnanost klesla na 5,6 procenta, je nejnižší od roku 2008 | E15.cz

Americká nezaměstnanost klesla na 5,6 procenta, je nejnižší od roku 2008

Americká ekonomika pokračuje v generování stále nových pracovních míst.
Americká ekonomika pokračuje v generování stále nových pracovních míst.
• 
ZDROJ: M-1 Rail

ČTK

Share on Facebook Messenger
Míra nezaměstnanosti v USA klesla v prosinci na 5,6 procenta, nejníže od června 2008. V listopadu činila 5,8 procenta. Celkem ekonomika vytvořila 252 tisíc pracovních míst, což je více, než analytici očekávali. Počet nových pracovních míst se už skoro rok měsíčně zvyšuje o 200 tisíc.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v prosinci vznikne 240 tisíc nových míst a míra nezaměstnanosti se sníží na 5,7 procenta. Ministerstvo současně revidovalo údaj za listopad směrem vzhůru na 353 tisíc.

Počet nových pracovních míst již 11. měsíc za sebou vzrostl o více než 200 tisíc. To je nejdelší růstové období od roku 1994. Vysoký růst zaměstnanosti ukazuje, že základy ekonomiky jsou silné, a více otevírá dveře zvýšení úrokových sazeb v USA.

Na konci prosince pobíralo mzdu o téměř tři miliony více lidí než na počátku roku 2014, upozornila agentura AP. To je nejvyšší roční růst od roku 1999. Míra nezaměstnanosti se za celý rok snížila o 1,1 procentního bodu.

Místa vznikala ve všech sektorech

Širší ukazatel míry nezaměstnanosti klesl v prosinci na 11,2 procenta, nejníže od září 2008. Tento údaj zahrnuje lidi, kteří by chtěli pracovat, ale vzdali se hledání místa, a také ty, kteří pracují na částečný úvazek, protože nesehnali místo na plný úvazek. Podíl těch, kdo mají práci nebo ji hledají, na počtu obyvatel v aktivním věku klesl na 62,7 procenta z listopadových 62,9 procenta.

Zaměstnanost se zvyšovala ve všech sektorech. Soukromý sektor v posledním měsíci loňského roku vytvořil 240 tisíc pracovních míst. Ve stavebním sektoru vzniklo 48 tisíc míst, nejvíce od ledna. Ve zpracovatelském sektoru se počet zaměstnanců zvýšil o 17 000. Ve vládních úřadech vzniklo 12 000 míst.

Míra nezaměstnanosti je nyní blízko rozmezí 5,2 až 5,5 procenta, které americká centrální banka (Fed) považuje za odpovídající stabilnímu ekonomickému růstu a nízké inflaci. Nižší nezaměstnanost zvyšuje tlak na mzdy, ceny a inflaci.

Přehodnotí Fed své rozhodnutí?

Pokles nezaměstnanosti nutí Fed, aby zvážil brzké zvýšení úrokových sazeb, kterým by se vyhnul růstu cen. Fed nezvyšuje úrokové sazby od roku 2006. Poslední signály ukazují, že Fed zvažuje zvýšení úroků, přestože inflace zůstává pod dvouprocentním limitem stanoveným jako strop cenové stability. Většina ekonomů se domnívá, že Fed zvýší úroky kolem poloviny letošního roku.

Podle prognóz ekonomů by americká ekonomika měla v letošním roce vzrůst o více než tři procenta. To by byl nejvyšší růst za desetiletí.

Vývoj americké míry nezaměstnanosti

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.