Balkánský hotspot. V Albánii už si koupily investiční byt stovky Čechů

Albánské město Berat.

Albánské město Berat. Zdroj: Profimedia.cz

Albánie začíná lákat nejen turisty ale i investory.
Albánie láká víc a víc turistů nejen svými plážemi, ale i krásnou přírodou.
Albánie láká víc a víc turistů nejen svými plážemi, ale i krásnou přírodou.
(JEN PRO POTŘEBY REDAKCE LIDÉ A ZEMĚ)
5
Fotogalerie

I v Evropě ještě lze objevit místa nedotčená masovým turismem. Albánii zbývá posledních pár let, než se z ní stane jedna z top dovolenkových destinací. Země vklíněná mezi Černou Horu a Řecko nabízí úplně všechno: dlouhé písečné pláže i „instagramové“ zátoky, divoké řeky i mírumilovné obyvatele, osmanskou architekturu i delikátní kuchyni, kterou jí může zbytek Evropy závidět. To vše za ceny, za jaké jinde nic nekoupíte.

#1 Evropské Maledivy

Albánské pobřeží je asi největším lákadlem. Co se týče moře, tato země je rozdělená vejpůl. Severní část kolem města Drač (Dürres), které v minulosti ovládali vedle Albánců Turci, Italové i Srbové, vyniká dlouhými písčitými plážemi s pozvolným přístupem do vody. Za městem Vlora ale začíná pobřeží takové, jaké známe z Řecka. Členité s vodou hrající všemi barvami. Oblasti úplně na jihu u města Ksamil se přezdívá evropské Maledivy. Až kýčovité laguny s ostrůvky opravdu připomínají spíš tropické ráje než přírodu starého kontinentu. 

Albánie začíná lákat nejen turisty ale i investory.Albánie začíná lákat nejen turisty ale i investory. | MyAlbania

#2 Bunkry kam se podíváš

Jsou jich desetitisíce a Albánie je díky nim druhou nejpodtunelovanější zemí světa. Proč? Protože paranoia. Někdejší komunistický vládce země Enver Hodža nechal během své čtyřicetileté vlády postavit celkem 173 271 bunkrů, které se dochovaly dodnes. Jsou všude. Na plážích, v centru hlavního města Tirany, v horách i na hřbitovech. Hodža měl takový strach z invaze nepřátelských vojsk, že po zemi radši rozlil beton. Úplnou hvězdou mezi všemi bunky je ale bývalá sovětská ponorková základna v místě zvaném Porto Palermo nedaleko města Himara. Obrovské dveře se otevírají přímo do skály, tady si budete připadat jako v bondovce.

#3 Investiční magnet

Nemovitosti v Albánii zdražují v posledních několika letech tempem zhruba deset až dvacet procent ročně. Albánie má přitom nakročeno do Evropské unie a země se po desetiletích postkomunistického přešlapování konečně hýbe dopředu, a to jak ekonomicky, tak i v kvalitě demokracie.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!