Akcie ČEZ a Telefóniky: první oběti české politické virózy? | E15.cz

Akcie ČEZ a Telefóniky: první oběti české politické virózy?

ČEZ
ČEZ
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní razie na Úřadu vlády a největší zatýkání někdejších politiků a vysokých státních úředníků v historii České republiky se dnes možná odráží i na domácím akciovém trhu. Podle expertů může stát za dnešním prudkým propadem akcií ČEZ a Telefóniky právě probíhající thriller na domácí politické scéně.

„Trh předpokládá, že aktuální politická situace může vyústit v předčasné volby. Pokud by zvítězila sociální demokracie, mohla by pak prosadit návrh podstatného zvýšení daňové zátěže pro regulovaná odvětví jako je energetika a telekomunikace,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky.

Vyšší předpokládané zdanění může podle analytika srazit očekávané zisky firem ve zmíněných odvětvích, a může tak být jedním z důvodů dnešního propadu akcií ČEZ o 2,3 procenta, respektive akcií Telefóniky o 3,5 procenta. Měnový a dluhopisový trh reagují na probíhající kauzu jen marginálně.

„Případný vliv na korunu nebo ceny českých dluhopisů by mohl být krátkodobě negativní, ale pokud k němu vůbec dojde, bude pravděpodobně velmi slabý. Je otázkou, zda včerejší čtyřhaléřové oslabení koruny proti euru mělo s touto aférou vůbec cokoliv společného,“ sdělil Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Takto propadly akcie ČEZ za poslední měsíc:

Akcie ČEZ Autor: holusa@mf.cz

Vývoj akcií Telefónky O2 za poslední měsíc:

Akcie Telefóniky Autor: holusa@mf.cz

Sledujte cenu akcií na E15.cz

:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.