Akcie Evergrande posilují. Firma oznámila, že dluhy splatí před termínem | e15.cz

Akcie Evergrande posilují. Firma oznámila, že dluhy splatí před termínem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande dnes posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem. Pokud by firma lhůtu promeškala, oficiálně by zkrachovala. Podle čínských médií China Evergrande dlužných 83,5 milionu dolarů (1,8 miliardy korun) splatí před sobotním termínem. Akcie Evergrande otevřely na burze v Hongkongu se ziskem šesti procent, přechodně přidaly i 7,8 procenta a krátce po 7:30 středoevropského času mají k dobru tři procenta.

Podle zdroje agentury Reuters China Evergrande poslala peníze už v pátek. Částka sice byla původně splatná k 23. září, termín byl ale prodloužen o 30 dní.

Ve čtvrtek oslabily akcie China Evergrande až o 14 procent, než uzavřely s více než dvanáctiprocentním propadem. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi správy majetku. Firma ale ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Video se připravuje ...
Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun), v poslední době opakovaně nedokázala včas zaplatit úroky ze svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku.

Nejnovější platba proto pravděpodobně nerozptýlí dlouhodobější obavy investorů, píše server BBC. Pokud China Evergrande dnes skutečně zaplatila úroky z dluhopisů, problém jen odsunula. Další termín pro druhou splátku zahraničních dluhopisů v hodnotě 47,5 milionu dolarů se rýsuje příští týden.

Zpráva o splátce China Evergrande pomohla i ostatním developerským společnostem v regionu. Čínský index CSI300 Real Estate vyskočil až o 6,5 procenta a index sledující širší sektor nemovitostí vykazoval svůj největší zisk za téměř dva měsíce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery