Akcie Samsungu jsou po prohraném sporu pod tlakem | E15.cz

Akcie Samsungu jsou po prohraném sporu pod tlakem

Samsung
Samsung
• 
ZDROJ: profimedia.cz

pez

Akcie jihokorejského výrobce elektroniky společnosti Samsung reagovaly během dnešního obchodování na prohru klíčového patentového sporu s konkurenční firmou Apple poklesem o 7,45 procenta na 1,18 milionu wonů (přibližně 21 tisíc korun). To je největší jednodenní propad akcií Samsung za více než čtyři roky. Samsung obvinil Apple z honby za porušováním patentů namísto vlastní inovace.

Nervózní investoři během pondělního obchodování vyprodávali cenné papíry Samsungu a umazaly tak téměř 12 miliard dolarů z jeho tržní hodnoty. Verdikt soudu v kalifornském San José, že Samsung musí Applu vyplatit odškodnění ve výši 1,05 miliardy dolarů, byl totiž vynesen v pátek až po uzavření asijských burzovních parketů.

Samsung však pohrozil, že ještě v tomto sporu neřekl poslední slovo. Očekává se tak, že se hodlá odvolat a konečné rozhodnutí včetně otázky zákazu prodeje jeho nejprodávanějších telefonů přijde až někdy za měsíc. Právníci Applu nicméně sdělili, že do sedmi dnů podají návrh, aby soud Samsungu zakázal na americkém trhu prodávat některé jeho klíčové produkty. Soud už také stanovil, že tímto návrhem se bude zabývat 20. září.

V interním memorandu vyjádřil Samsung politování nad skutečností, že prohraný soudní spor způsobil zaměstnancům a loajálním zákazníkům obavy. Vzkaz zaměstnanců připomíná neúspěšné snahy Korejců o mimosoudní urovnání sporu. Silná slova Samsungu následovala interní zprávu šéfa Applu Tima Cooka, který řekl že jím vedená společnost nevyrábí produkty k volnému kopírování konkurencí.

Akcie Samsungu za posledních pět let:

Akcie Samsungu za posledních pět let Autor:

Analytici čekají, že na výsledcích Samsungu se letos výsledek sporu zásadněji neprojeví a jeho zisk se kvůli nákladům na odškodné jen mírně sníží. „Se Samsungem by to mělo být dobré - znamená to pro něj snížení zisku o čtyři až pět procent,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný manažer hongkongského hedgeového fondu. Upozornil také na to, že dlouhodobě je na tom Samsung dobře, protože má 65 tisíc patentů proti devíti tisícům patentům Applu a Apple je navíc závislý na dodávkách čipů od Samsungu.

Autor: pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.